son dakika haberleri

Vanlı sanatçı Sarıhan'dan 2. albüm hazırlığı

Ezgi müziği sanatçılarından Vanlı Musa Sarıhan, seslendirdiği ilahi parçalarla çıkardığı birinci albümden sonra, şimdi de ikinci albüm çıkarma hazırlığında sona doğru yaklaşıyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Vanlı sanatçı Sarıhan'dan 2. albüm hazırlığı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 06.12.2019  10:19:00 eklendi.

 Ezgi müziğine olan merakının ailesinden kaynaklandığını dile getiren Sarıhan, küçük yaşlarda babasının ve annesinin söyledikleri kasideleri dinledikten sonra bu tarz müziğe olan ilgisinin arttığını söyledi. 


Van’da yaşayan ve ayrıca imam hatip olan Sarıhan, ezgi müzikte iddialı bir isim. Yerel TV ve radyolarda katıldığı programların yanı sıra birçok ulusal TV kanallarına da konuk sanatçı olarak katılan Sarıhan, bu güne kadar 1 albüm çıkarmışken, yakın zamanda 2’inci albümünü çıkarmaya hazırlanıyor.


“Mağfiret Eyle”, “Ey Sevgili”, “Dermanımsın Sen”, “Gulanur” ve “Bıhar Bıqe” isimli, kendisine ait olan besteleri ile sektöre giriş yapan Sarıhan, örnek aldığı bazı isimlerin bestelerini de, ilk albümünde okuduğunu söyledi. Ezgi müziği sanatçısı Sarıhan ayrıca “Gulanur” isimli Kürtçe eserine çektiği klibinde Van’ın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini yansıtarak, albüm çalışmasında kent turizmine ezgi müziği ile destek sunduğunu dile getirdi. Vanlı Sanatçı Musa Sarıhan, gerçekleştirdiğimiz söyleşide, sorduğumuz sorulara şu cevapları verdi;

 


“EZGİ MÜZİĞİNE OLAN SEMPATİM, ANNEM ve BABAMDAN KAYNAKLANDI”

- Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Bu müziğe nasıl yöneldiniz?


“Öncelikle hoşgeldiniz, hayırlar getirdiniz. Adım Musa Sarıhan, 1984 Van doğumluyum. Eğitimlerimin hepsini Van'da tamamladım. Ezgi müziğine olan sempatimiz, sevgimiz anne babamızdan başladı. Çünkü annem ve babam seslerini, kasideli bir şekilde kasete yüklerdiler. Biz oradan dinlerdik. Sonra ne yapabilirim diye düşündüm ve onları örnek aldım. Sonrasında eğitimimiz İmam Hatip Lisesi'nde ortaokul ve lise olmak üzere devam etti. Orada da tabii hocalarımız hem Kur'an'ı makamlı okuma ve ezanı güzel okuma yarışmaları düzenlerdi. İlahi grubu ekibi, ezanı güzel okuma yarışmaları derken, daha nasıl geliştirebilirim kendimi diyerek böyle bir yola koyuldum. Lise bittikten sonra vatani görevimi de yaptım. Ardından bazı arkadaşlarımız sağ olsunlar vesile oldular, bu müziği daha profesyonel yapalım dediler. Biz de çalıştık ve öncesinde zaten bir şeyler karalayıp, yazıp çiziyorduk. Beste ve güfte derken, farklı platformlarda, farklı mekanlarda, camide okuyunca ve arkadaşlarımızın da teşviki doğrultusunda  böyle bir işe yöneldik. Hamdolsun sonrasında “Senin İçin Yar” adlı albümümüzü çıkardık... Bu albümümüz, şuana kadar çıkardığımız tek albüm aynı zamanda.”


 


“5 ESERİMİZİ BESTESİYLE GÜFTESİYLE YAZDIK”

- Şahsınıza ait olan besteleriniz var mı?


“Tabii öncelikle Rabbimizi anlayalım dedik ve onun rahmetine, mağfiretine ihtiyacımız var diyerek “Mağfiret Eyle” isimli bir beste ile nacizane güftesiyle birlikte yazdım. Ardından efendimiz aleyhissalâtü vesselâm'a “Dermanımsın Sen” diyerek ikinci eseri de yazdım. Ve sonrasında “Ey Sevgili” diyerek, O'na ne kadar muhtaç olduğumuzu dile getirerek, ahlakına ne kadar muhtaç olduğumuzu dillendirerek, sevdiklerimize gönlümüzden bir muhabbet yollamak istedik. “Gulanur” diyerek nur'un gülü dedik ve “Bıhar Bıqe” isimli eseri de yazarak okuduk. Bölgemizde malum Kürtçe de olduğu için bu son eserimizde de böyle söyledik. Biz Efendimiz aleyhissalatu Vesselam'ın izini takip edenlere gönlümüzdeki muhabbetimizi dile getirdik. 5 eserimizi böyle bestesiyle güftesiyle yazdık...” 


 


ÖRNEK ALDIĞI İSİMLER VE KATILDIĞI PROGRAMLAR...

- Kendinize örnek aldığınız isimler var mı?

"Mehmet Emin Ay hocamızın hem Vanlı olması hasebiyle, hemşehrimiz olması hasebiyle küçükken hep onu dinlerdim, onunla büyüdüm. Sonrasında hamdü senalar olsun böyle daha geniş çaplı müzik yapan dostlarımızla, bütün sanatçı arkadaşlarımızla da bir araya geldik. Hepsini de severim, sayarım. Tabii ilk Emin hoca mı söyledim ama hepsi de benim için kıymetlidir. Şunu da söylemeyi unuttum; Muzaffer Gürler'in de hayatımda bir etkisi oldu. Tabii programlara da katıldım, gerek yerel televizyonlarda veya radyolarda sonrasında Ulusal TV lerde, TRT'de, TRT Kurdi'de ve Atv'deki programlarda yer aldım ve konserlerim oldu. Tabii burada da konserlerim oldu. Malum 15 Temmuz'da meydanlara çıkıldı, benim ilk albüm o döneme denk gelince, ilk olarak meydanlarda okudum. Sonrasında hem TV'lerde ve Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan etkinliğinde okudum parçalarımızı. Yine İpekyolu Belediyesinin ramazan etkinliğinde, ramazan gecelerinde sevenlerimiz ile buluştuk ve Büyükşehir Belediyesi programlarında, Cumhuriyet Caddesi'nde 13000 kişilik iftar yemeğinde de hemşerilerimizle buluşma imkanımız oldu.”


 


“ALBÜM, BİR ANI OLARAK KALSIN İSTEDİM”

- Albüm satışlarınızdan memnun musunuz ve çalışmalarınızda sponsor desteği aldınız mı?


“Malum, günümüz teknoloji çağı. Sağ olsunlar çok kıymetli Serhat Uygar ağabeyime, dostuma ve Adnan Ertürk’e muhabbetlerimi iletiyorum, onlar genel olarak aldılar albümleri ve bitirdiler. Tabii dijital platformda bunlar yayıldı. Şimdiki albümler CD'den artık flash'a dönüyor. Bundan ziyade albüm çıkınca sosyal medyada yayılıyor. Yani bizim amacımız herhangi bir satış yapmak falan değil, albümün olmasının sebebi bizden bir anı, bir hatıra kalsın yeryüzünde. Eğer küçük de olsa bir eser bırakabilirsek, ne ala. İnşallah kendi memleketimin büyüklerinin sözlerini de derleyip yeni bir çalışma daha yapacağım. Zaten “Gulanur” eserine Uygar Limited Şirketi sponsor oldular, İpekyolu Belediyesi sponsor oldular, Durmazlar Ofisland bize sponsor oldu. Bu eserle, Van'daki yönetmenimiz Kenan Diller ile kentimizin güzelliklerini tüm dünyaya göstermek istedik. Van’ımız hani bu Seyyid Abdulhakim Hazretlerinin sözü ile “Dünyada Van Ahirette İman” sözü ile biz de doğumuzun incisini kabuğundan çıkarıp dünyaya tanıtmak istedik. Bu da “Gulanur” klibi ile nasip oldu ve klibimizi çektik. Şu an yayında ve bütün sahnelerinde elle yapılmış alanlar değil tamamıyla doğa ile Van’ımız, Peri Bacalarımız ve bunların hepsini göstererek memleketimizi tanıtmış olduk.”


 


YENİ ALBÜM YOLDA...

“Senin İçin Yar” adlı albümümüz şu an Kültür Turizm Bakanlığından onaylı olarak yayında ve bu albümden sonra kısmetse ikinci albümümüzü çıkaracağız. Onun da aranje okumalarına gireceğiz ve prodüksiyona girdikten sonra ismi orada belli olacak, biraz da sürpriz olmasını istiyoruz. Bir proje ile sunmak istiyoruz fakat bunu yapamazsak da, kendi imkanlarımızla en kısa zamanda sevdiklerimizle buluşturacağız inşallah.”


 


- Albüm çıkarma çalışmalarınızı öğrendik, onun dışında neler yapıyorsunuz, söz etmek ister misiniz?


“Ben İpekyolu Müftülüğündeyim, ailemle, çocuklarımla, sevdiklerimle beraberiz. Hem mihrap bekçiliğini şu an yapıyorum hamdü senalar olsun, hem de programlarım oluyor, programlara gidiyorum. Sevdiğimiz işlerle uğraşıyoruz ve şunu anmadan geçemeyeceğim; Dilaver Selvi hocamızın şiirini de okumuştum ilk albümümde, “Rahmet sofrası" diye. Kendisine ve ekibine de çok teşekkür ediyorum."


 


- Son olarak neler söylemek istersiniz?


"Öncelikle Prestij Gazetesine gerçekten teşekkür ediyorum, bu güzel değerlere sahip çıktığı için minnettarım. Zahmet edip buralara kadar geldiniz, ayaklarınıza sağlık. Şunu istirham ediyorum; müzik evrenseldir ama bizim gayemiz tamamiyle daha düzenli, daha güzel, daha yaşanılabilir bir dünya için, ahlakın daha güzel olabilmesi için her alanda herkesin elini taşın altına koyması ve bunu hep beraber ilerletip götürmemiz. Bu çerçevede büyüklerin yerel sanatçılara destek vermelerini istiyoruz. Ve bunu beraberce yürütüp yükseltmeyi, şahıslar üzerinden değil de, ülkemiz, İslam coğrafyası veya Van’ımız üzerinden bu güzellikleri bütün dünyaya söylemek ve güzelliklerimize güzellik eklemektir niyetimiz.”


Özel: M. Selim KURT


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler