son dakika haberleri

Van'ın o ilçesi'nde çekirge tedirginliği!

Van'ın Bahçesaray ilçesinde havaların ısınmasıyla birlikte görülmeye başlayan çekirgeler mahalle sakinlerini tedirgin ederken, bir an önce önlem alınması istendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüğü ekipleri ise bölgede çalışma başlattı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van'ın o ilçesi'nde çekirge tedirginliği!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 08.05.2016  16:24:00 eklendi.

Bahçesaray'a 20 kilometre uzaklıktaki Kaşıkçılar ve yakın mahallelerde çekirge görülmesi, mahalle sakinlerini tedirgin ediyor. Bir önceki yıl çekirgeler tarafından evlerinin istila edilmesiyle büyük bir panik yaşayan mahalle sakinleri, aynı duruma düşmemek için yetkililerin konuya bir an önce çözüm bulmalarını istedi.


Kaşıkçılar mahallesi muhtarı Alaattin İyicin, “Çekirgeler iki yılda bir çıkıyor. Çıktıkları zaman otları yiyorlar. Otlar bittikten sonrada mahallelerimize gelerek evlerimize kadar giriyor. Biz de çekirgelerin tam köye gelmeden, otlarımızı bitirmeden önce Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne müracaat ettik, sağolsun mahallemize ekip gönderdiler. İki gündür burada çalışma başlattılar. Yağmur yağdığı için ilaçlama yapamıyorlar. Pazartesi günü ilaçlamaya başlayacaklar” dedi.

 


 

Bölgeye gelerek çalışma alanını tespit eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak ilçe müdürlüğüne yardım için geldiklerini ifade ederek, “İlaç, teknik eleman ve motor devlet tarafından karşılanıyor. Sadece ilaçlama yapacak vatandaşları mahalleli temin edecek. Sağolsun kaymakam bey ilçe jandarma komutanına haber vererek korucuların desteğiyle buradaki çalışmaları başlattık. Bugün sadece havanın yağlı olmasından dolayı ilaçlama yapamadık. Yalnız pazartesi ilaçlama yapılacak alanlarımızı belirledik. İnşallah pazartesi günü hava yağışsız olursa üç koldan bu köyde ilaçlama çalışmasını başlatacağız. Çekirgeler sonbaharda kışlığa çekiliyor, ilkbaharda kar eridikten sonra kışlıktan çıkıyorlar. Şuan kışlıktan çıkıştalar. Barındıkları geven ve ot altlarından yoğun bir şekilde gözlenmektedir. Şu an ilin desteği ve ilçenin gücüyle ilaçlayıp üstesinden gelebileceğimiz bir durumdayız. İlaçlamanın tam zamanıdır. İlaçlamanın en önemli bir hususu rüzgar ve yağmur olmaması gerekiyor” diye konuştu.


Bahçesaray |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler