son dakika haberleri

Van'daki taksici esnafı isyan etti!

Van Büyükşehir Belediyesi, Ulaştırma Daire Başkanlığı taksi duraklarıyla ilgili çalışma yaptı. Taksici esnafı ise çalışmanın kendilerini mağdur ettiğini iddia etti.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van'daki taksici esnafı isyan etti!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 16.12.2017  14:53:00 eklendi.

Van Büyükşehir Belediyesi, Ulaştırma Daire Başkanlığı tarafından taksi durakları ile ilgili yeni bir çalışma yaptı. Taksici esnafı ise yürütülen çalışmalar sebebiyle mağdur olduklarını iddia etti.


Bisesvan.com'dan İlhan Siyahtaş'ın haberine göre: Taksi durakları ile ilgili başlatılan çalışmalar kapsamında bugün Beşyol Halk Eğitim Merkezi yanında bulunan Van Taksi Durağı Belediye tarafından kaldırıldı. Taksi Durağının kaldırılmasının ardından Taksici esnafı duruma tepki göstererek mağdur olduklarını dile getirdi.


‘’Siyasi Görüş ve Rant Çetelerine Meyil Vermeyin’’

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Van Taksi Durağı Başkanı Alihan Günay, ‘’Belediyeler bir amme hizmeti kuruluşudur. Belediyelerin kentteki görevleri ve hizmet tek taraflı bir anlayışa dayanmamalıdır. Tek taraflı hizmet bizlerde olduğu gibi mağduriyet getirmektedir. Bizler Taksici Esnafı olarak göçmen değiliz, göçmenler dahi kış mevsiminde barındıkları yerlerinden kaldırılmazlar. Bizler taksici esnafı olarak mağduriyet yaşamaktayız. Bu mağduriyetimizin giderilmesi, siyasi görüş ve rant çetesine meyil verilmemesini talep etmekteyiz’’ dedi.


‘’Hiç Birimizin Durağı Yok’’

Mağdur Taksici Mehmet Hanifi Yağız "Mülki idari olarak, Belediye olarak, Emniyet olarak ve cemiyet olarak bizlere yer belirliyorsunuz, vergi ruhsatından tutun, çalışma ruhsatına kadar veriyorsun ve işgaliye adı altından bizlerden para alıyorsunuz sonra bir çalışma başlatarak gelip durağı arkadaşlarımızın başına yıkıyorsunuz. Bu yanlış bir uygulamadır. Biz taksicilere destek çıkılması gerekiyor, bize yardım etmeleri lazım. Taksici esnafı için yeni çalışma alanları açmaları ve Vatandaşları taksi kullanımına teşvik etmeleri gerekir. Hiç birimizin durağı yok. Biz taksicilerin hiç birinin sosyal hayatı yoktur. Biz taksiciler hiçbir kurumdan memnun değiliz. Yerimiz burasıdır, burası 30 yıllık bir duraktır. Bu durakta 10 tane arkadaşımız ekmeğini kazanıyor. Her evden 3 kişi hesaplarsanız 10 kişiden 30 nüfus yapar. Bu durak sayesinde bu insanlar geçiniyorlar. Her hangi gerekçe göstermeden bu durağı buradan kaldırdılar. Zaten bu durağın yerini belediye belirledi.

Birilerinin belki kendilerine göre hesapları olabilir ama bu yanlış bir uygulamadır. Burası tek yöndür ben durağı götürüp arka tarafa bıraktığım zaman benim taksim burada kaldığı zaman gelen ve giden yolcumu takip edemem. Burası yıllardır bizim durağımızdır. Ben bu durağa belli bir miktar para ödeyerek aldım. Benim bu mağduriyetimi kim giderecek. Şu anda bizim araçlarımız burada fakat bu soğukta durağımız olmadığı için oturup müşteri bekleyebileceğimiz bir yer yok. Belediyenin gösterdiği yer metruk bir yerdir, orada hiç kimse geçmiyor. Orada vatandaşa hizmet veremediğimiz gibi iş yapamayız. Bizim ricamız sayın valimizin buna bir çözüm bulmasıdır." diye konuştu.      


 ‘’Taksici Esnafımız Mağdur Olmuştur’’

Taksici esnafının yaşanan mağduriyeti ile ilgili açıklama yapan Van Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Emin Tuğrul,"Van Büyükşehir Belediyesi’nin taksi durakları ile ilgili yaptığı çalışma taksici esnafını mağdur etmektedir. Taksi duraklarının kaldırılması çalışması ile ilgili Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile daha önce de görüşmeler sağladık. Esnafın mağduriyetini giderilmesi yönünde yetkililerinin gereken adımı atması ve yaşanabilecek mağduriyetlerin yaşanmamasını talep ettik.  Bugün yaşanan olay ile ilgili esnafımızın mağduriyetini gidermek için yetkililer ile görüşmeler sağlayacağız. Bu sorunun çözümü için elimizden gelen ne varsa taksici esnafımız için yapacağız" şeklinde konuştu. 


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler