son dakika haberleri

Van'da Kadınlar OHAL'i Protesto Etti

HDP-DBP Kadın Meclisleri, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele haftası nedeniyle Kadına yönelik şiddete karşı Bugün, yarın, her gün, alanlarda olmaya devam edeceğiz ! açıklamasında bulundu.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van'da Kadınlar OHAL'i Protesto Etti
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 28.11.2016  12:59:00 eklendi.

25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele haftası nedeniyle  HDP ve DBP Van Kadın Meclisleri öncülüğünde DBP İl binası önünde yapılan basın açıklamasına DBP Van İl Eş Başkanı Sevinç Şeker, İlçe Belediye Eş Başkanları, HDP-DBP İlçe Örgütleri, Barış Anneleri Meclisi Üyeleri ile TJA Aktivistleri katıldı.


Açıklamada cezaevinde bedenini ateşe vererek yaşamına son veren Zehra Epli, Erciş’te evinde katledilen Hediye Ataman, geçen ay tutuklanan  Amed Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gülten Kışanak ve KJA Sözcüsü Ayla Akat Ata’nın fotoğrafları açıldı.


 ‘OHAL’DE KADIN KATLİAMLARI ARTTI’

Basın açıklamasını yapan Muradiye Belediye Eş Başkanı Safure Güneş, “ Ülkemizde kadınlara yönelik saldırılar artarak sürüyor.  OHAL’i yaşadığımız bugünlerde  erkek-devlet şiddeti artarak, katmerlenerek devam ediyor.  OHAL’de de kadınlar katlediliyor, Yalnız bu yılın ilk 11 ayında, 236 kadını öldürüldü.OHAL’de de kadınlar işten atıldı. OHAL’de de yasa, politika ve uygulamalarla kadınların kazanımları gasp edilmeye çalışıldı. OHAL’de de cinsel istismar ve tecavüzü meşrulaştırma ve yasalaştırma girişimi oldu.  Medyaya yansıdığı kadarıyla, bu yılın ilk 11 ayında 71 kadına tecavüz edildi. 368 kız çocuğuna yönelik cinsel istismar vakası yaşandı. Öte yandan, AKP hükümeti kadınların direnişi ve mücadelesi sonucu 17 Kasım günü Meclis’e getirdiği cinsel istismarcılara af ve cinsel istismarcıyla evlilik önergesini geri çekti ama bir torba yasayla TCK’nın 103. maddesinde çocukların aleyhine yeni bir düzenleme getirdi. Bu yeni düzenleme ile yargıda farklı yorumlara yol açarak 12-15 yaş arasındaki çocuklarda rıza arama, dolayısıyla evlilik yaşını 12’ye indirme riski oluştu.” Dedi.

 


 

‘AKP FAŞİZMİ ASLA BAŞARILI OLAMAYACAKTIR’

Kadına yönelik şiddetin bu süreçte bu denli artış göstermesinin nedeninin Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesinde oynadığı rol ve etkiyi ortadan kaldırmak olduğunu dile getiren Güneş, “ Hiç unutmayalım ki kadınlar sömürgeleştirilmeden halkın sömürgeleştirilmesi mümkün değildir. Sömürgeciler bu nedenle ataerkil aileyi, erkek egemen araçları, dinciliği ve milliyetçiliği saldırganlaştırarak kadını eve kapatmayı amaçlıyorlar.Ancak faşizm asla başaramayacaktır. 12 Eylül devremin halk ile buluşamadığı ve Ortadoğu gelişmelerinin bu düzeyde lehimize açığa çıkmadığı şartlarda dahi başarılı olamadı. Devrimin bu denli halklaştığı ve bölgesel statü değişimini gerçekleştirdiği bu aşamada AKP faşizmi asla ve asla başarılı olamayacaktır. Bunu tayin edecek olan şey ise demokratik direniş ve örgütlenme olacaktır. 25 Kasım etkinliklerimizi Zehri Epli Yoldaş şahsında direnen tüm kadınlara atfen gerçekleştiriyoruz.” Diye konuştu.


‘AKP darbe hükümeti kadınlardan korkuyor.’

OHAL’de de siyaset yaşamındaki kadınlar baskı gördüğüne dikkat çeken Güneş, “ Geçen hafta Erciş’te Hediye Ataman evinde diri diri yakılarak katledildi, Halkların iradesiyle seçilmiş 35 DBP’li belediyeye merkezi hükümet tarafından- Türkiye Büyük Millet Meclisi onayı olmadan kayyum atandı, 25 kadın eşbaşkan görevden alındı. 25 kadın eşbaşkan tutuklandı. Bu durum, AKP hükümeti  DBP’li  belediyelerin  geliştirdiği  kadın  özgürlükçü,  eşitlikçi  yaklaşıma ve eşbaşkanlık  sistemi ile  kadın çalışmalarının halkta  karşılık bulmasına  karşı darbe sürecini işleterek bir gasp yöntemi geliştirmiştir. Ülkeyi KHK ile yönetme, yani ülkeyi yönet(e)meme ısrarı ile kadına ve çocuğa yönelik şiddete karşı en temel danışma ve dayanışma hizmeti veren 10 kadın kurumu kapatıldı.OHAL’le birlikte artan tüm bu şiddet ve baskılar gösteriyor ki AKP darbe hükümeti kadınlardan korkuyor. Biliyor ki bizler,  özgürlüğü için direnen Mirabel kardeşleriz.  Amed’te tomaların önündeyiz, Roma Parkı’nda tarihi mirasına sahip çıkan kadınlarız. Mühürlediğiniz kurumlarda kadın dayanışmasını güçlendirenleriz. Suriye’de onurlu, eşit ve birlikte yaşam için savaşa, işgale direnenleriz. Şengal'de IŞİD barbarlığıyla mücadele edenleriz. Rojava’da “kadın devrimi”ni bizzat yapanlarız.” Şeklinde konuştu.


‘Kadınız, buradayız, her yerdeyiz!’  

‘Güneş konuşmasını şöyle sürdürdü : Biz; Taybet İnan’ız, Gültan Kışanak’ız, Ayla Akat’ız, Figen Yüksekdağ'ız, Seve, Pakize, Fatma’yız., Sokakta, otobüste, mecliste, evde, üniversitede; gündüz, gece direnen kadınlar biziz. OHAL’de herhaLde, ezelden geleceğe kadınların özgürlüğü için direniyoruz. Biz kadınlar kadın dayanışmasından aldığımız güçle, kadınların iradesiyle, kadınların yoldaşlığı ve direnişiyle sizin saltanatınızı yıkacağız. yerine şiddetsiz, eşit, özgür bir yaşam kuracağız. Bugün, yarın, her gün, alanlarda olmaya devam edeceğiz !Kadınız, buradayız, her yerdeyiz!  Biraradalığımız  gücümüz, dayanışmamız umudumuz!  


Kadın |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler