son dakika haberleri

Van'da binlerce kişi Newroz'u kutladı (2019)

Van'da, Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından Van kalesi eteklerinde Newroz organize edildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van'da binlerce kişi Newroz'u kutladı (2019)
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 21.03.2019  17:22:00 eklendi.

HDP ve DBP tarafından Van Kalesi'nin güneyindeki Atatürk Kültür Parkı'nda, newroz kutlaması düzenlendi. Polisin güvenlik önlemi kapsamında, kutlama alanı, havadan drone ile denetlendi. Kutlamaya gelenler, alanda kurulan güvenlik barikatından geçirilirken, üst aramaları da yapıldı.

 

Newroz kutlamasına; HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP'nin Van büyükşehir belediye başkan adayları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, HDP'nin ilçe belediye başkan adayları, il ve ilçe eş başkanları ile binlerce kişi katıldı. Ateş yakılmasının ardından kutlamaya gelen bazı İranlı turistler de kol kola girerek, halay çekti.


HDP Eş Genel Başkanı Temelli, eşiyle birlikte sahneye çıkıp, konuşma yaptı. Barış ve demokrasiden vazgeçmediklerini kaydeden Temelli, "Asla umudumuzu kaybetmeyeceğiz. 'Barış' dedik, 'demokrasi' dedik. Barış ve demokrasi mücadelemizden asla vazgeçmedik. 31 Mart'ta sandığa gidiyoruz. Bütün oylarımıza, siyasi irademize sahip çıkıyoruz. Biz asla bu sevdadan vazgeçmeyeceğiz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olmuyor. Olmadığı da bugün Cumhurbaşkanı'ndan belli oluyor. Bir cumhurbaşkanı; bütün halkları kucaklar, ayrımcılık yapmaz, insanları ötekileştirmez. Bugün bu ülkenin Cumhurbaşkanı bizi kovuyor. Bize 'terörist' diyor ve gittiği her yerde diyor ki 'Kürt bile değil'. Ben de diyorum ki 'Ben Kürt'üm, Türk'üm, Türkiyeliyim. Biz bir arada yaşayacağız. Birlikte ürettik, birlikte paylaştık'. Sen kimi kovuyorsun? Benim bir yanım Şanlıurfa, bir yanım Tekirdağ. O yüzden ben Türkiyeliyim. Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı gibi davransın; parti başkanı gibi davranmasın" diye konuştu.

 

TEMELLİ, KONUŞMALARINA ŞÖYLE DEVAM ETTİ: 

Zulmü, şiddeti dayatarak ayrımcılıkla iktidarları yürüyecek sanıyorlar. 3-5 belediye için Türkiye halklarına kötülük yapıyorlar. Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanlığı makamına geri dönsün. Ama yok "Ben parti başkanlığı yapacağım" diyorsan buyur gel, parti başkanlığı yap. Şimdi biz laf söylediğimiz de diyor ki, "Cumhurbaşkanına hakaret edemezsin". Ee sen parti başkanı olarak konuşuyorsun. İşte bu sistem, bu yerel yönetim seçimlerinde kendisini teşhir etti. Bu sistemin yürümeyeceğini hep beraber anladık; o da anladı. Anladığı için her yere taşımalı miting ile seçmen taşıyor. 


 

Beka sorunu var diyorlar. Akıllarınca insanların demokrasi ve barış mücadelesini durduracaklar. Beka sorunu var mı? Yok. Ama bu ülkenin işsizlik, yoksulluk sorunu var. Bu ülkenin geçim sıkıntısı var. Aşı yok, işi yok. Elinden her türlü hakkı alınmış, her şeyi yasaklanmış, ormanları yakılmış, yaylaları yasaklanmış, ekilebilir arazileri ekilemez hale gelmiş. Esnaf zorda, çiftçi zorda, ama iki ortak çıkmış beka sorunu var diyorlar. 


Sinevizyonlarda, sabah akşam bizi göstererek, bizi suçlayarak, Türkiye halklarını ve emekçilerini yanıltmaya çalışıyorlar. Ama Türkiye halkları, emekçiler, kadınlar yanılmayacak. Hakkı için, hakikat için ülkeye sahip çıkacak, HDP'ye sahip çıkacak. Saray’ın zulmüne karşı, halkın iktidarı! Saray kendi iktidarı, kendi refahı ve huzuru için bütün ülkeyi bir ateş çemberine sürüklüyor. Bir zulüm çemberine sürüklüyor. Büyük bir çöküntü yaşayan bu ekonomiye rağmen hala haksızlık, hukuksuzluk peşindeler. Hala halkın hakkını gasp etme peşindeler. Buna izin verecek miyiz? O yüzden diyoruz ki; yerellerde iktidara geleceğiz. 

 


Şimdi umudu büyütme zamanı. 31 Mart’a kadar bu Newroz aşkı ve ateşiyle 7/24 çalışacağız; sandıklarımıza sahip çıkacağız, müşahit olacağız. Hakikatin sesini her yere ulaştıracağız. Nerede bir Vanlı varsa, 31 Mart’ta Van’da olacak, oyunu kullanacak. Ben gelemiyorum diyen il, ilçe teşkilatına gitsin; beraber gideceğiz. Evimize, köyümüze döneceğiz, oyumuzu kullanacağız. Bir oy çok şey değiştirir, unutmayın arkadaşlarım. Bir oy bile ziyan etmeyeceğiz. Bütün bu kayyımları süpürüp atacağız, iktidara geleceğiz. Çok daha fazlasında iktidara geleceğiz. Muş’ta, Bingöl’de, Kars’ta iktidara geleceğiz. 


Nerede bir HDP logosu görüyorsanız, HDP’nin ağacını görüyorsanız, o bereketli topraklarda büyümüş halkların ağacını görüyorsanız, mührünüzü oraya basacaksınız. Barışa basacaksınız, demokrasiye basacaksınız, umuda basacaksınız. Eğer HDP logosu yoksa, umutsuzluğa kapılmayın. Orada da HDP vardır. Orada HDP demokrasi gücü olmuştur. Halkları buluşturmuştur, demokrasi güçlerini buluşturmuştur. Orada da bu AKP-MHP bloğunun karşısında kim varsa tercihini ondan yana kullanacak ki demokrasi, barış kazansın. İşte, güç budur. İşte, seçenek budur. İşte, Türkiye’nin tıkanmış barış ve demokrasi yolunu açmak budur. 


Bunu hep birlikte aşacağız inanıyorum, biliyorum, hissediyorum. Gücün burada olduğunu görüyorum. Selam olsun o güce, selam olsun bu halka. Bu onurlu bu erdemli halkın önünde bir kez daha eğiliyorum. İyi ki varsınız, iyi ki bu topraklardasınız ve sizler Ortadoğu halklarının Türkiye halklarının umudusunuz. Umudunuzu yalnız bırakmayın, umudunuzla yürüyün. Hepinizin yolu açık olsun. Van Ya Me ye! 

 

BEKİR KAYA'DAN MESAJ

Newroz ateşinin yakılmasının ardından tutuklu Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya'nın gönderdiği mesaj okundu. Kaya mesajında "Faşizmin ve zulüm politikaların en ağır şekilde halkımıza uygulandığı böylesi bir dönemde, direnmekten başka hiçbir yolumuz yoktur. Bu ağır baskıyı ancak ve ancak birlikteliğimiz, mücadelemiz ve duruşumuzla aşabiliriz. Bizler direndikçe inanıyorum ki bugün halkımıza karşı geliştirilen inkar ve yok sayma politikaları da boşa çıkarılacaktır" dedi.

 

 

 

 

 

 

 


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler