son dakika haberleri

Van'da 500 koyun intihar etti

Van´ın Gürpınar ilçesinin Topyıldız Köyü´ne bağlı Yapraklı Mezrası yaylasında, sarp kayalık bir bölgede otlayan koyun sürüsü, uçurumdan atlayıp telef oldu.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van'da 500 koyun intihar etti
Haber Yorumları
  • SMAÇ 2018-06-12 Bölge'nin önemli geçim kaynağı olan ve bü
    yük emek isteyen Hayvancılığın ana aktörü olan Çobanlık bir meslek olduğu gibi,aynı zamanda sabır isteyen bir iştir.Çobanlık konusu'nda kurslar bile verilmektedir.Bilinçsiz bir şekilde otlatılan bu hayvanlar'ın sarp ve kayalık yerlerde otlatılması bu gibi intihar olaylarına da maalesef sebep olmaktadır.Telef olan hayvan sayısı'nın çok oluşu ayrıca üzücü bir olaydır.Hayvan sahiplerine çok zarar verdiği gibi hayvancılık sektörüne de zarar vermiştir.Umarız Zarara uğrayan vatandaşlarımızın zararı karşılan ır.

    Haber Tarihi : 12.06.2018  21:59:00 eklendi.

 Kayalık bölgede otlayan sürüdeki bir koyun uçurumdan atlayınca, sürüdeki 500 koyun da peşinden atladı. Peş peşe 20 metre yükseklikteki kayalıktan atlayan koyunların hepsi telef oldu.

Olay, sabah saatlerinde Gürpınar ilçesine bağlı Nordız bölgesindeki Topyıldız Mahallesi'ne bağlı Yapraklı Mezrası'nın Arebi-Krom yaylalarındaki sarp kayalıklarda meydana geldi.


26 hanelik Yapraklı Mezrası sakinlerine ait koyun sürüsü, sabah saatlerinde çobanlar tarafından sarp kayalıkların bulunduğu bölgede otlatılırken, öndeki bir koyun karşı yamaca geçmek için aşağı atlayınca, arkasındaki bütün sürü de peşinden atladı. Peş peşe atlayan 500 koyun telef oldu.


Çobanın haber vermesi üzerine, olay yerine gelen koyun sahipleri, oluşan leş yığınları arasında koyunlarını tespit etmeye çalışırken, şok oldu. Mezra sakinleri, yaşanan olayı Gürpınar Kaymakamlığı ve ilçe Tarım Hayvancılık Müdürlüğüne de bildirerek yardım istedi.


ŞOK OLDULAR


Mezra sakinlerinden Ahmet Karataş, bir koyunun uçurumdan atlaması sonucu sürüdeki diğer koyunların da peşlerinde atlayıp, toplu intihar ettiklerini belirterek, "Yaşanan olaya şok olduk. Olay yerine gittiğimizde hayvan leşleri ile karşılaştık. Yaklaşık 500 hayvanımız telef oldu. Yetkililerden destek bekliyoruz" dedi.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


KAYNAK: DHA


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler