son dakika haberleri

Van'da 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü etkinliği

Van merkez İpekyolu Belediyesi tarafından 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenlendi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van'da 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü etkinliği
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 21.03.2019  17:45:00 eklendi.

 İpekyolu Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Engelsiz Yaşam Akademisinde düzenlenen etkinliğe Van Valisi Mehmet Emin Bilmez'in eşi Meral Bilmez, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, eşi Drilona Öztürk, AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar'ın ve eşi Necla Gülaçar, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, engelli bireyler ile aileleri katıldı.

 

Engelsiz Yaşam Akademisindeki etkinlikte İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk ile eşi Drilona Öztürk tarafından karşılanan Bilmez, engelli bireyleri ve down sendromu çocukları ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından etkinlik, konferans salonunda devam etti. Burada günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Öztürk, amaçlarının down sendromuyla alakalı toplumda bir farkındalık oluşturmak olduğunu belirtti. 21 Mart Nevruz Bayramı’nı da kutlayan Kaymakam Öztürk, “Engelsiz Yaşam Akademisinde ikinci yılımız. Buradaki amacımız down sendromuyla alakalı toplumda bir farkındalık oluşturmaktır. Asıl engeli toplumun kendisi oluşturuyor. Dolayısıyla engelsiz bir İpekyolu, Van ve ülke için engellilerle ilgili bir bilinçlendirme çalışması büyük önem arz ediyor. ‘Down Sendromu Farkındalık Günü’ de bunlardan bir tanesidir. Down sendromu olmak eksiklik değil, aksine fazlalıktır. Çünkü onlarda bir kromozom fazladır. Bu bir hastalık ve eksiklik de değildir. Ancak down sendromuyla alakalı tıbbın bir çaresi yoktur. Ancak çare bizde, toplumdadır. Biz onları ne kadar toplum içerisine alırsak, toplumun bir parçası haline getirirsek, onları evlerinde ne kadar fazla çıkarırsak o kadar down sendromu konusunda yol kat ederiz” dedi. 

 

Yapılan konuşmaların ardından program, down sendromu bireylerin gösterisi ve fotoğraf sergisinin gezilmesiyle son buldu. 

 

 

 

 

 

 


İpekyolu |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler