son dakika haberleri

Van’da İmar Barışı konulu toplantı

Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kentteki muhtarlara yönelik İmar Barışı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van’da İmar Barışı konulu toplantı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 22.06.2018  14:46:00 eklendi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce Van Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilen "İmar Barışı" toplantısında; ‘İmar barışı nedir?’, ‘İmar barışına nasıl başvurulur?’, ‘Kimlerin imar barışına ihtiyacı var?’ gibi konularında bilgilendirme yapıldı. 

 

Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, amaçlarının ‘İmar Barışı’ ile ilgili kafalarda oluşan bütün sorulara cevap vermek olduğunu söyledi. 
 

Daha sonra bilgilendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hukuk Müşaviri Ahmet Küçükler, amaçlarının Türkiye’de yıllardan beri kangren haline gelmiş imar sorununu çözüme kavuşturmak olduğunu belirtti. Küçükler, “Bugün önemli bir yasa hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Bakanlık olarak Türkiye’de yıllardan beri kangren haline gelmiş önemli bir sıkıntının giderilmesi için bir adım atıldı. Bu kapsamda ‘İmar Barışı’ yasası çıkarıldı. ‘İmar Barışı’ yasası ile 1940-50’lerden gelen sorunların çözümü için bir çalışma oldu. Bu çalışmada amaç sizlere imar barışını iyi bir şekilde tanıtmaktır. Bu haktan mahallenizdeki ve çevrenizdekilerin istifade etmesini sağlamayı amaçlamış bulunuyoruz” dedi. 

 

‘İmar Barışı’ yasasından faydalanmak için 31 Ekim 2018 tarihine kadar mutlaka müracaat edilmiş olması gerektiği konusunda uyarıda bulunan Küçükler, sözlerini şöyle sürdürdü: 

 

“Aksi halde bu yasadan istifade edilmesi söz konusu değildir. Bu yasa, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış tüm yapıların yapı kayıt belgesi almasını sağlıyor. Bu yapılar bugüne kadar ya ruhsatsız olarak yapılan ya da ruhsatı olmasına rağmen ruhsata aykırı bazı işlemler yapılmış olması nedeniyle iskan alamamış bütün yapıları kapsıyor. Bitmiş ve tamamlanmış bütün yapılar, bu yasadan istifade edecektir.” 

 

Program sonunda toplantıya katılan muhtarlara “İmar Barışı” ile ilgili bilgilendirme broşürü dağıtıldı. 

 

Düzenlenen toplantıya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, Van İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Uçar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hukuk Müşaviri Ahmet Küçükler ve çok sayıda muhtar katıldı. 


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler