son dakika haberleri

Van TSO'dan OSB Açıklaması

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulundan OSB Açıklaması

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van TSO'dan OSB Açıklaması
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 13.11.2018  12:25:00 eklendi.

 VAN TSO'dan yapılan açıklamada " Van Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgesi Yasası gereği Van OSB’nin kurucusu, Müteşebbis Heyet üyesi ve ayrılmaz bir paydaşıdır. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren tüm sanayici ve yatırımcıların şemsiye kuruluşu olarak; son günlerde “OSB’ye kayyum atandı” söylemleri üzerine açıklama yapma zorunluluğumuz doğmuştur.


Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak, öncelikle yapılmak istenen bilgi kirliliğini ve yaratılmak istenen kötü algıyı kabul edilemez olarak görmekteyiz. Van Organize Sanayi Bölgesi, Yönetim Kurulu’nun da açıklama yaptığı üzere, Yönetim Kurulu ve Müteşebbis heyet olarak olağan seçim tarihi olan 2022 yılına kadar görevinin başındadır. Kaldı ki sadece kısmi bir süreci yönetmek üzere atanan Kayyum’un gerekli vasıflara sahip olmadığı, Kayyum yardımcısı olarak atanan kişilerin de art niyetli olduklarını kamuoyunun takdirine sunuyoruz.


1 Aralık 2018 tarihinde yapılacak olan olağanüstü genel kurulun, seçimli bir genel kurul olmadığı bilinmelidir. Mahkemenin belirlemiş olduğu gündem maddelerini görüşmek üzere toplanacak olan bir genel kuruldur. Özellikle şunu belirtmek isteriz ki Müteşebbis Heyeti ve Yönetim Kurulu görevinin başındadır ve seçim yapılması yönünde bir uygulama söz konusu değildir..


Mahkeme kararı ile Van OSB de yapılmak istenen Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Çağrı Merkezi uygulamalarının genel kurul bilgisine sunulması kararı bir kayyum ataması olarak kabul edilmez. İki konunun genel kurul gündemine getirilmesi, “OSB’ye kayyum atandı” algısının adı olamaz. Bu yapılmak istenen, OSB deki iş adamlarımıza, Van OSB’nin kurumsal kimliğine ve şehrimize haksızlıktan başka bir şey değildir.


Her şey bu kadar açık seçik ortadayken şu an kamuoyunda yapılmak istenen tamamen bir algı operasyonudur. Bu Organize Sanayi Bölgesinin kurumsal kimliğine zarar vermektedir. Van Ticaret ve Sanayi Oası olarak Müteşebbis Heyetin almış olduğu kararların doğruluğunu onaylıyoruz. 460 öğrenci, 35 öğretmen ve 21 hizmet personeli ile eğitime başlayan OSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve 170 personel istihdam edecek olan Sağlık Bakanlığı Pusula Çağrı Merkezine kiralanmış olan alanların iptal talebi sadece sığ bir görüşle ve kişisel duygu tatminine yönelik bir öngörüsüzlükle tanımlanabilir. Halkımız ve Sanayicilerimiz bu anlayışı mahkum edecek, Mahkemenin almış olduğu bu karar bir üst merciden geri dönecektir. Buna olan inancımız tamdır. Eğitimsiz ve işsiz bir toplum yaratma arzusuna hizmet eden bu neviden bir dava süreci, kentimize hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bunu yapmak isteyenlerin amacı kamuoyunu düzenli olarak bilgi kirliliğine maruz bıraktırmak, yanlış, kirleten ve haksızlık oluşturmaya yönelik bir algı yaratmaktır. Kamuoyunda çok da itibar görmeyen bu söylemlerin amacı ortak çalışma kültürü geliştiren kurumlar arasındaki diyaloğu sabote etmektir.


Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu olarak, her zaman olduğu gibi önceliğimiz Van dır. Bizler Van’ın hak ettiği yere gelmesi için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da tüm enerjimizi çalışmaya, işbirliğine ve ortaklaşmaya ayıracağız."


Saygılarımızla


VAN TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler