son dakika haberleri

VAN TSO Başkan Adayı Kandaşoğlu: Erteleme yetmez!

Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri ertelendi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
VAN TSO Başkan Adayı Kandaşoğlu: Erteleme yetmez!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 24.09.2017  10:58:00 eklendi.

Necdet Takva, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, kararın siyasi olduğunu ve demokratik olmadığını belirtti. Zahir Kandaşoğlu, bu karar, adaylık süreci ve Takva ile ilgili değerlendirmeler yaptı.

Abdullahat Arvas'ın niye çekildiğini basın sorgulamalıdır

Kandaşoğlu, aday olma sürecini anlatırken, dikkat çekici bir detaya da pamak basarak, "Van Ticaret ve Sanayi odasına bu dönem aday olmayacaktım. Bizim geç kalmamızın nedeni buydu. Van'da kim aday olursa olsun maddi mannevi destekleyeceğimi açıklamıştım. Bir gün Abdullah Aras ile Abdullahat Arvas yanıma geldiler. Adaylık ile ilgili yaptıkları çalışma hakkında fikrimi sordular. Ben de kazansalar da kaybetseler de yanlarında olduğumu söyledim. 3-4 gün bir çalışma yaptıktan sonra duydum ki kendileri adaylıktan çekilmiş. Onların neden adaylıktan çekildiğini bu kentte kimse sorgulamadı. Ben diyorum Necdet tehdit etti o da çekildi" dedi.

Zorla beni aday yaptılar

Kandaşoğlu, adaylık sürecini ve sonrasında yaşananları da şu şekilde anlattı:

Abdullah Bey'lerin adaylıktan çekilmesinin ardından Necdet tek başına kaldı. Bir gün kentine ileri gelenlerinden oluşan 60-70 kişilik bir grup benim iş yerime giderek abimle görüşmüşler. Benim aday olmam noktasında çok ısrar etmişler. Abim de beni aradı durumu anlattı ve ben de Ankara'dan uçağa binip geldim. Her ne kadar yetiştiremeyeceğimizi söylediysem de onlar kazanacağımızı söylediler ve aday oldum. Aday oldum ama nerden bileyim, uzun yıllar Genel Sekreterlik yapmış olan kişinin bu işlerin uzmanı olduğunu, ben nerden bileyim kendi evine ihanet edeceğini. Allah'tan aday oldum da neler yaptıklarını gördüm.

Bu odanın daha önceki seçimde 12 meslek meslek grubu vardı. Bu sefer 19'a çıkartılmış bu bir kanundur doğrudur ona bir itirazım yok. benim itirazım budur. Diyorum ki bu bina bu meslek odası, bu meslek odasında kayıtlı olan üyelerin mi değil mi? Bu odanın bütün işlevleri bütün giderleri, yurt içi yurt dışı gezi giderlerini bu üyeler ödüyor mu ödemiyor mu ödüyor... Peki bu esnafa neden bunları yaptın? 1 seneden beri benim karşıma bir aday çıkarsa nasıl kazanırım. Nasıl çoğunluğu sağlarım diye bir senedir bunun hesabını yapmışsın. bunu hiç kimse yapamaz. ben kendim yapamam bu ciddi bir planlama, ne yapmışlar diyelim ki aday X şahsı bu gruptan adaysın diyor. Bu listede hoşuna gitmeyen kim varsa onları işaretle demiş, sende işaretlemişsin onları çıkarmış başka bir gruba atmış. Sonra diğer gruptan kendine yakın birini aramış ve ona da demiş sen kendi grubundan kimi beğenmiyorsun sonra sağda solda konuşan ona oy vermeyecek adamları yine dağıtmış. Kömür kooperatifi, sorunlarını dile getirmiş. O'da demek bunlar bize karşıdır diyerekten kaç üyesi var 86 kişi  bunlardan 44 tanesini hiç meslek grubu değişmeden başka bir alanda faaliyete geçmeyen o firmaları da kaydırmış. Bunu yargıya anlattım. o da yok efendim siyasilerin işaretiyle haraket etti diyor.

Hadlerini aşmasınlar bunun altından kalkamazlar

Arkadaş sana ilk gün dedim ayak oyunu yapma, haddini kimse aşmasın, sen ve senin yanında aday olan çoğu kişinin haberi yok bu işlerden ama A takımının haberi var listeleri bu şekil yaptığından. Akıllı olsunlar bunun içine başka şeylerde bırakırım bunun altından kalkamazlar.

Beni eskiye  götürmesinler, herkes haddini bilsin

Beni eskiye götürmesinler. herkes haddini bilsin yerinde otursun. hak hukuk neyse ona saygı duysun. desin ki VATSO'nun tüm üyelerinden özür diliyoruz. listelerde hata oluşmuş bilgisayar yaptı desin. Yanlıştır oturalım kardeşçe bütün üyelerin gerçek kodlarını düzletelim.  ona göre müfettiş herkesi grubuna atsın. Namuslu, dürüst ve şeffaf bir şekilde seçime girelim. Olayları sağa sola çekmekle Ankara'ya taşımak, odalar birliğini devreye sokmak, bakanlar kurulundan karar çıkartmak bunun bir karşılığı yoktur. hakim bu yanlışı görmezse seçimi ertelemez.

 

Ben bu seçimi herkese zehir ederim, erteleme bana yetmez

 

Odalar birliğinin genelgesi var. bir esnafı bir gruptan diğer gruba atamaz. odalar birliği sayfasında da kaydetmemiş VATSO'nun kendi veri tabanında değiştirmiş odalar birliğinin veri tabanında bu listeler bu şekilde değildir. onun için akıllı olalım bu memleket bizimdir. bu oda bu üyelerin odasıdır. Bu bir meslek odası seçimidir. Meslek odasına kayıtlı olanların hepsi iş adamıdır. Hepsi bilinçli insanlardır. tercihini kimden yana kullanmak isteseler kullansınlar ama bu listeler düzelmeden, ben bu seçimi herkese zehir ederim. Bu şekilde kabul etmem. Erteleme bana yetmez. müfettiş ve siyasilere görev düştü. müfettiş gelsin bizim bu iddialarımız doğru mu yanlış mıdır diye baksın. bu üyeler doğru mu kaydedilmiş, erteleme mecburidir. çünkü inceleme yetişmez.

Bin kişinin yeri değişmiş 1600'e yakın kişinin vergi borcu ile firma bilgilerini güncellememesinden dolayı oy kullanamama durumuna gelmiş. Bunlar ciddi meselelerdir. bu kentin geleceğine, vizyonuna kimse ipotek koymasın, benim ticaret odasına başkan olma ihtiyacım yok 15 yıl o odada bir fiil çalıştım zaten, eğer onlar bugün orda namuslu şerefli bir şekilde görev yapsaydılar kesinlikle ben bugün yine onların yanındaydım yine onları destekler olurdum.

 

Onları affetmiyorum, hakkımı helal etmiyorum

Onları oraya ben getirdim. O vebale ben girmişim. Onun için onları affetmiyorum helal etmiyorum.  Ben onlara nasıl bir ağabeylik ettim. onlar bugün bu odaya nasıl bir getirdiler. Genel sekreter, yardımcısı, muhasebe şefini, oradaki personelin yüzde 90'nını işe alan benim. Ben demedim ki bu odaya bu tuzağı kurun diye... bunlar benim muhatabım değildir.

Yerel basına reklam vermişler onlar da övüyor!

Bu kentte yerel basın da çok zayıf kaldı. Bu haksızlığı kimse yazmadı, dile getirmedi.

 

KAYNAK: Vanekspres


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler