son dakika haberleri

Van TSO’ dan Bakü Çıkarması

Van Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Vanlı işadamlarının katılımı ile Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye iş programı düzenlendi. Çalışma programına Van TSO üyesi 35 işadamı katılım sağladı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van TSO’ dan Bakü Çıkarması
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 18.12.2017  15:17:00 eklendi.

 

 İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral’ ı ziyaret eden Van TSO heyetine Bakü Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Ahmet Ataker tarafından Azerbaycan ve Türkiye ilişkileri başta olmak üzere tercihli ticaret anlaşmasının geliştirilmesi ve genel ekonomik durum ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

 


Görüşmede; Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral Van Shopping-Fest’in Azerbaycan tanıtımı ile ilgili her türlü destek vereceklerini ayrıca Nahçıvan Başkonsolosu ile de görüşme yaparak orada ki tanıtıma da destek sağlayacaklarını belirtti.


 

Bakü Çalışma Programı:

 


Büyükelçilik ziyaretinin ardından Azerbaycan’da İhracatın ve Yatırımların Teşviki Fonu (AZPROMO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murad Abdullayev tarafından karşılanan Van TSO heyeti ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. İki il arasında yapılabilecek ticaretin kolaylaştırılması ve teşvik edilmesi amacıyla mutabakat metni imzalandı.


Görüşmede konuşma yapan Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva; Azerbaycan ve Türkiye arasında kardeşlik hukukunun yanı sıra sosyo-ekonomik anlamda köklü ilişkilerin olduğunu kaydetti. Takva bu yıl 4. sü düzenlenecek olan Van Alış Veriş Festivali ile ilgili AZPROMO aracılığı ile Azerbaycan vatandaşlarını Van’a davet ediyoruz dedi. Takva; inşaattan gıdaya, elektronikten mühendislik firmalarına 35 firma ile Bakü’ye geldiklerini, amaçlarının Van ve Bakü arasında bir köprü oluşturmak olduğunu dile getirdi.


Azerbaycan’da İhracatın ve Yatırımların Teşviki Fonu (AZPROMO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murad Abdullayev ise Van TSO heyetini Bakü’de karşılamaktan çok mutlu olduklarını dile getirerek, Van Shopping-Fest’in Azerbaycan tanıtımında her türlü desteğe hazır olduklarını kaydetti.


Son olarak Van TSO ve AZPROMO arasında iş birliği protokolü imzalanmasının ardından Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva tarafından Azerbaycan’da İhracatın ve Yatırımların Teşviki Fonu (AZPROMO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murad Abdullayev’ e plaket takdim edildi.


Azerbaycan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası Çalışma Programı:


Van TSO heyeti Azerbaycan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaretinde Başkan Yardımcısı Adil Huseynov tarafından karşılandı. Hüseynov, Bakülü ve Vanlı işadamları arasında yapılabilecek ticari girişimler ve yatırımlarla ilgili Van TSO heyetine brifing verdi. Yapılan ikili görüşmelerin ardından iki oda arasında kardeş oda protokolü imzalandı.


Azerbaycan Türkiye İş Adamları Birliği Çalışma Programı:


Bakü iş programına ev sahipliği yapan Azerbaycan Türkiye İş Adamları Birliği(ATİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rafiq Qarayev Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Şahin Bürhan, Oktay Vayiç ve Kaya Karslı Van TSO heyetini karşıladılar.


Görüşmede bir konuşma yapan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, ATİB’in Bakü çalışma programı süresince kendilerine büyük destek sağladığını belirterek Bakü’ye büyük amaçlarla geldiklerin kaydetti. Takva, Van Alışveriş Festivali başta olmak üzere iki kurum üyelerinin yapabilecekleri ekonomik işbirlikleri ile ilgili birlikte çalışılması gerektiğine değinerek, imzalanacak protokol ile ilerleyene zamanlarda önemli ekonomik işbirliklerine adım atılacağını kaydetti.


ATİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rafiq Qarayev ise yaptığı açıklamada Van TSO heyetini Bakü’de ağırlamanın kendilerine büyük onur verdiğini ifade ederek, Van Alışveriş Festivalinin Azerbaycan’da tanıtımı ile ilgili ellerinden geleni yapacaklarını belirti. Vayiç, bu günden sonra iki il arasında önemli iş birlikleri ve ticari ortaklıklar gelişeceğini kaydetti.


ATİB ve Van TSO arasında iş birliği protokolü imzalanarak, iş adamları arasında ikili iş görüşmeleri yapıldı. Son olarak Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva tarafından ATİB Başkan Yardımcısı Rafiq Qarayev’e plaket takdim edildi.


Van TSO Heyeti son olarak Bakü’de yatırım yapmak isteyen işadamları için önemli bir bölge olan Agro Mall’ ı ziyaret ederek burada yatırım imkânları ile ilgili bilgiler aldılar.

 

 

 

 


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler