son dakika haberleri

Van TSO’da mesleki yeterlilik belgeleri veriliyor

TOBB MEYBEM ve Van TSO işbirliğinde mesleki yeterlilik sınavları aktif bir şekilde devam etmektedir.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van TSO’da mesleki yeterlilik belgeleri veriliyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 27.05.2019  13:59:00 eklendi.

 

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 25.05.2015 tarihinde yayımlamış olduğu tebliğ ile 117 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu başlamıştır. Tebliğ kapsamda Mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılmayacaktır.


Bakanlıkça yayınlanan tebliğlerde yer alan mesleklerde sınav ve belge ücretleri Bakanlar kurulunun yayımladığı tarife kapsamında 2020 yılına kadar işsizlik sigortası fonundan karşılanacaktır. Yasal çerçevede düzenlenen sınavlar TOBB MEYBEM ve Van TSO İşbirliğinde düzenlenerek şimdiye kadar yaklaşık 140 kişi yapılan sınavlarda başarılı olurken, bu kişilere Mesleki Yeterlilik Belgeleri verildi.


TOBB MEYBEM ve Van TSO İşbirliğinde düzenlenen kurslarda şimdiye kadar İkinci El Otomobil Alım Satım, İnşaat Grubunda Duvarcı, Ahşap Kalıpçı ve Betonarme Demircisi, Metal Grubunda ise Metal Kesim Büküm, Metal Levha Operatörü, Çelik Kaynakçısı ve Köprülü Vinç operatörlüğü sınavları gerçekleştirildi.

 


Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, TOBB MEYBEM İşbirliği ile düzenlediğimiz mesleki yeterlilik kurslarının sektörlerde çalışanlar için zorunluluk olduğunu belirterek Van TSO olarak bu konuda yaşanan açığı minimize etmeye çalışıyoruz. Kurslarımıza gösterilen ilgi nedeniyle bugüne kadar 140 kişiye Mesleki Yeterlilik Belgeleri tahsis edildi. Eğitimlerimiz ve Sınavlarımız MEYBEM uzmanlarının gözetiminde gerçekleşmektedir. Sınavda başarılı olanlara 2019 yılı sonu itibari ile yatırdıkları Sınav ücretleri İşsizlik fonundan geri ödenmektedir. Bu da sınavların ücretsiz olduğunu gösteriyor. Sektörlerde çalışanların almak zorunda olduğu Mesleki Yeterlilik Belgelerini odamızdan almak isteyenlerin müracaat etmesi durumunda uygun kurslar düzenlenmektedir.” Dedi.

 

 


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler