son dakika haberleri

Van Sivil Toplum Konseyi basınla bir araya geldi

Van Sivil Toplum Konseyi (Van STK) kentteki yerel ve ulusal basınla bir araya geldi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van Sivil Toplum Konseyi basınla bir araya geldi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 20.04.2017  12:26:00 eklendi.

Bir kahvaltı salonunda yapılan toplantıda konuşan Van Sivil Toplum Konseyi (Van STK) Başkanı Özhan Hakan daha önce basınla bir araya gelmek istediklerini ancak referandumdan dolayı ertelemek zorunda kaldıklarını söyledi. Van STK’nın 16 Sivil Toplum Kuruluşunun platformu olduğunu söyleyen Hakan, konseyin 1 Ocak 2017 tarihinde kurulduğunu ifade etti.

 

Özhan Hakan toplantıda ilk olarak şunları söyledi: “Bir referandum sürecine girdik. Sizlerle çok bir araya gelemdik. Referandum sonrası bir araya gelebildik. Bu tür toplantıları devam ettirmek istiyoruz. Sizlerin fikirleri bizim için çok önemlidir. STK ve basının bir araya gelmesi memleketin için iyi çıktılar ortaya çıkaracaktır.”

 

Referanduma dahil olmalarıyla ilgili de konuşan Hakan, “Referandum çalışmalara aktif bir şekilde dahil olduk. Bu anlamda STK’ların siyasete girmemesi konusunda eleştirilere maruz kaldık. Ancak gündelik yaşamımızı etkileyen, geleceğimizi ilgilendiren bir konu olduğu içinde referanduma müdahil olduk. Eyüp Başkan her zaman der ki 7 kişi bir araya geliyor, dernek kuruyor ve ahkam kesebiliyor. Biz bunu yapmayacağımız. Bir ofis dernekliği yapmadık.” Dedi.

 

STK’nın ilk olarak Van’da geniş çaplı bir anket çalışması yaptığını ifade eden Hakan şöyle konuştu: “Esnafımız ile birebir bir görüştük ve araya geldik. Memleketin bir röntgenini çektik. Memleketin sorunlarını gördük ve elimizde bir veri oldu. Sadece siyasi mevzularla ilgili değil her defasında memlekete meselesi için niyet etmiş, bir birine omuz vermiş arkadaşların bir araya gelen bir yapıyız.”

 

Basının fikirlerinin önemli olduğunu aktaran Hakan, “Sizler bir araya geleceğimiz için bir eksiklik hissediyorduk. Referandumdan dolayı bu buluşmayı referandum sonrasına bıraktık. Biz sadece konuşmak değil sizleri de dinlemek istiyoruz. Memleketin ve toplumun sorunlarını en iyi bilen sizlersiniz. Bu anlamda sizlerin fikirleri bizler için çok önemlidir.” Şeklinde konuştu.

 

Referandum değerlendirmesi de yapan Hakan şunları ifade etti: “Referandumda evetten yana ilk açıklamayı yapan STK’yız. Neden destek verdiğimizi de açıkladık. Sadece bunu açıklamayacağımızı ve sahada da destek verdiğimizi söyledik. Bu kapsamda bir araç hazırladık. Aracı hazırladıktan sonra alanda aktif çalıştık. Gevaş’ta sivil ve tarihte bir ilk olan bir miting yaptık. Van’ın haritasını çıkardık ve bu aracımız ile buralarda afiş ve broşür dağıttık. Cumhurbaşkanı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahit Küçükyıldız ile bir konferans verdik. Aktif bir şekilde bu çalışmalar içinde yer aldık. Memleketin ihtiyaç duyduğu ne varsa bunun için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Elimizde projelerimiz var. Bunlar olgunlaştıkça sizlerle paylaşacağız. Ama memleket için güzel şeyler düşünüyoruz.”

 

Yapılan ankette ortaya çıkan sorunların bilindik sorunlar olduğuna değinen Hakan son olarak, “Van’ın sorunlarına elbette ki müdahil olacağız. Ancak STK’lar çok çözüm olucu mecralar değil ancak var olan sorunlar için gerekli yerlerde konuşur ve bunları gündeme getireceğiz. Kurucu Başkanımı Eyüp Acar birçok ilçe belediye ile birlikte çalışmalar ve projeler yapıyor. Bu anlamda projelerimizi ilçeler ile paylaşıyor. Bunun dışında farkındalık anlamında çalışmalar yapıyoruz. Çok icracı bir kurum değiliz ancak problemleri dile getirmeye devam edeceğiz. Van’ın en büyük problemi ekonomi olarak ortaya çıktı. Bizim yaptığımız ankette çok beklemediğimiz bir sürpriz çıkmadı. Hepimizde memleketin genel sorunlarını biliyoruz. Bunu işin muhatabından duymak önemliydi. Bunun dışında belediyeden beklentiler konusunda ankette ağırlık vardı. Her bölgenin belediyelerden farklı beklentileri ortaya çıktı. TOKİ’de belediyeden en büyük beklenti market olarak ortaya çıktı. Bu anlamda belediye genel sekreteri ve ilçe başkan vekilleri ile bir araya geldik. “ ifadelerini kullandı. 

 

 

 


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler