son dakika haberleri

Van Gölü Günü ilan edilsin!

Vangölü Aktivistleri Derneği, Van’ın, havzanın ve bölgenin daha iyi tanınması için Van Gölü Günü ilan edilmesini önerdi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van Gölü Günü ilan edilsin!
Haber Yorumları
  • SMAÇ 2019-06-09 Eşsiz güzelliklere sahip Vangölü için VANGÖLÜ GÜNÜ ve HAFTASI Adı altında Valilikçe oluşturulacak bir Komisyon ve Kutlama Komitesi'nce günü belirlenip,çeşitli etkinliklerle kutlanması önerilen bu teklif değerlendirilmelidir..Belirlenecek tarih her yıl Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olan 1 Temmuz olabilir..Öneriyi benimsiyor,gerçekleştirilmesi konusu'nda ilgililerden bu konuda bir Komite oluşturulmasını bekliyoruz...

    Haber Tarihi : 08.06.2019  11:09:00 eklendi.

Urartu, Asur, Med gibi medeniyetlere başkentlik eden Van, Bitlis’i de dâhil ettiğimizde Van Gölü havzası, zengin tarihi ve doğal dokusuyla bölgenin en gözde turizm alanını oluşturuyor.

Ülkenin en büyük gölü ve sayısız özelliği bünyesinde barındıran bölge, tanıtım eksikliği nedeniyle yeterince turist çekemiyor. Vangölü Aktivistleri Derneği de, Van'a, bölgeye, balığa ve göle dikkat çekmek için zaman zaman çeşitli farkındalık etkinlikleri gerçekleştiriyor. Dernek üyeleri bu kez, Van Gölü Günü ilan ederek, aynı gün tüm dikkatleri Van ve Van Gölü üzerine çekmeyi amaçlıyor.


 


AKTİVİSTLERDEN GELEN ÖNERİ


Gazetemize konuşan Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, bölgenin ve Van Gölü’nün özelliklerine dikkat çekecek etkinliklerin çoğaltılması gerektiğini söyledi.

Bir önerilerinin olduğunu belirten Özel, “Eşsiz değerimiz olan Van Gölü’nün, tanıtılması, sahiplenmesi, korunması, turizme kazandırılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için, yılın belli bir tarihinde Van gölü çevresinde, ‘Van Gölü Günü’ ilan edilerek kutlanmasını öneriyoruz.” dedi. 


 


NASIL OLACAK?


Etkinliklerle ilgili yılın belli bir süresinin tespit edilebileceğini belirten Özel, “Kurumların ortaklaşacağı, önemseyeceği önemli bir gün, hatta hafta ilan ederek Van Gölü çevresinde her gün farklı etkinlikler yapılabilir. Kurum kuruluşlardan bir komisyon oluşturup herkesin dahil olacağı önemli bir hafta yapılabilir” diye konuştu.


 


NELER YAPILABİLİR?


Hafta boyunca yapılabilecek etkinlikler konusunda da fikrini söyleyen Özel, “Etkinlikleri festival havasında yapılabilir. Müzik şöleni. Van Gölü çevresi doğa gezileri. Spor aktivitelerinden bisiklet, kano, yüzme yarışları. Tabi çeşitlendirilebilir ve çoğaltılabilir” diye kaydetti.

 

 

Prestij Haber: Adil HARMANCI


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler