son dakika haberleri

Van Ermenilerinin geleneksel kıyafet kültürü Beyoğlu’nda sergileniyor

Vanlı fotoğraf sanatçısı Aytaç Araz Selçuk, kostüm tasarımcısı Julia Mutlu’nun Geleneksel Ermeni Kıyafetleri Koleksiyonu, Van kıyafetleri kısmından yararlanarak ‘Yadigar-a Akhtamar’ ismiyle fotoğraf sergisi açıyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van Ermenilerinin geleneksel kıyafet kültürü Beyoğlu’nda sergileniyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 21.11.2017  23:59:00 eklendi.

Fotoğraf sanatçısı Aytaç Araz Selçuk’un, kostüm tasarımcısı Julia Mutlu’nun dans gösterileri ve defilelerinde kullandığı “Geleneksel Ermeni Kıyafetleri Koleksiyonu”nun Van kıyafetleri kısmından yararlanarak Van Ermenilerinin Van’daki Tarihsel Mekânlarda Geleneksel Kıyafet Kültürleri” üzerine Van’da çekmiş olduğu fotoğrafları “Yadigar-ı Akhtamar” adlı sergiliyor.


Sergi, Eski Van Şehri, Gevaş, Çatak, Bahçesaray, Erciş, Muradiye, Edremit, Gürpınar ve Başkale gibi ilçeler ve Van kültürünün diğer yayılma alanlarından Malazgirt ve Yüksekova’daki eski manastır, kilise, mezarlık ve sivil mimari gibi alanlarda çekilen fotoğraflardan oluşuyor.


Sanat Tarihçisi Şeyhmus Taş’ın editörlüğünü yaptığı proje 40’ı aşkın fotoğraftan oluşuyor. Fotoğraf sanatçısı, Aytaç Araz Selçuk, bu sergide Van’da izleri bulunan Türkmen, Ermeni, Kürt, Asuri, Ezîdî, Kurhesin (Azerbaycan Türkü) gibi toplumların geleneksel kıyafet kültürlerini göstermeyi hedefliyor. Sanatçı Selçuk, böylece unutulan kültürel değerleri arşivlemek amacıyla bir seri halinde gerçekleşecek olan farklı sergi çalışmalarının ilk etabı başlatmış bulunuyor. Ortalama 1 yıllık zaman dilimini kapsayan çalışma Beyoğlu Belediyesi Gençlik Hizmet Merkezi Sanat Galerisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşiyor.


Vanlı fotoğrafçı Aytaç Araz Selçuk daha önce de “Sardur’un Matemi” (Van, 2009), “Edremit: Doğa ve Kültür” (Van, 2010) ve ‘’Bêrî Masalı – Çîroka Bêrîyê ’’ (İstanbul, 2014 ve Ankara, 2015) adlı fotoğraf sergilerini açtı.


27 Kasım Pazartesi akşamı açılacak olan sergi 10 Aralık tarihine kadar Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

 

 

 

 

 

 

 


Kültür Sanat |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler