son dakika haberleri

Van’daki o aşiret başlık parasını kaldırdı

Van, Hakkari ve Şırnak’ta yaklaşık 10 bin kişiden oluşan Gevdan aşireti malabahremi kolunun önde gelenleri, düğünlerde “başlık parası” geleneğinin kaldırılmasına karar verdi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van’daki o aşiret başlık parasını kaldırdı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 17.08.2019  11:27:00 eklendi.

 Başlık parası geleneğinin, aileleri yıllardır zor durumda bıraktığını anlatan Aşiret üyesi Bahri Işık, gençlerin, başlık parası kazanmak için büyük şehirlere giderek güç şartlar altında çalışmaya mecbur kaldıklarını hatırlattı.

 

Van ve çevre il ve ilçelerde yaklaşık 10 bin üyesi bulunan Gevdan aşireti, düğünlerde uygulanan ve zaman zaman sıkıntılara yol açan bazı gelenekleri kaldırılması ardından, başlık parasının alınmadığı ilk düğün gerçekleşti. Bahri ışık, gevdan aşiretinin bundan sonra başlık parası almayacağını belirterek, “Artık kızlarımız satılmasın, başlık parası alınmasın. Bazı gençler parası olmadığı için sevdiğiyle evlenemiyor. Bu ayıptır, günahtır” diye konuştu. Işık, Oğlumuz için ne düşünüyorsak kızımız için de aynısını düşünmek zorundayız, bugün ben kızımı evlendiriyorum. başlık parası getirmişlerdi biz aşiretimizin önde gelenleriyle Şeyhmuz Ağa başta olmak üzere bu konuyu istişare ettik ve en doğru kararın başlık parasının kaldırılması olduğunu karar verdik. Uygulamanın ilk kez kendi düğünlerinde hayata geçtiğini, bunun diğer ailelere de örnek oluşturması gerektiğini altını çizdi. Konuyla ilgili görüşlerine başvurulan gençler ise bu kararı memniniyetle karşıladıklarını ifade ettiler.

 

Kaynak; VanEkspres


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler