son dakika haberleri

VAHATUDER: İlçe müzeleri kurulsun!

Van Gölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER), her ilçede yer alan tarihi ve doğal değerlerin turizme kazandırılması ve her ilçede müze kurulması için girişim başlattı. VAHATUDER Başkanı Abdullah Tunçdemir, konuyla ilgili olarak bugünlerde ilçe belediye başkanları ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
VAHATUDER: İlçe müzeleri kurulsun!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 23.09.2020  10:36:00 eklendi.

 Yaklaşık 7 bin yıllık Urartu medeniyeti başta olmak üzere Asur, Med, Selçuklu, Osmanlı dönemlerine ait tarihi eserlerle adeta bir açık müze olan Van’da her ilçede bu dönemlere ait eserlere, doğanın üretimi olan şelale, traverten, akarsular, yaylalar ve yöresel değerlere rastlamak mümkün. 

 


BAZI ÖNEMLİ DEĞERLER


 


Van Gölü’nün başlı başına bir turizm değeri olduğu Van’da, ilçelerindeki turistik değerlerin bazılarını şöyle sıralamak mümkün:

Gevaş’ta Akdamar Adası ve Kilisesi, Nene Hatun Türbesi, Selçuklu Mezarlığı, Muradiye’de ünlü şelale, Şeytan Köprüsü, Başkale’de travertenler, Bartalameos Kilisesi, Tuşba’da Van Kalesi, Toprakkale, Eski Van evleri, Bahçesaray’da Fekiye Teyran Türbesi, satranç geleneği, ünlü yaylalar, Çatak’ta Kanispi, han ve kiliseler, vb.


 


VAHATUDER’DEN ÖNEMLİ GİRİŞİM


 


İlçelerde bulunan bu tarihi değerlerin turizme kazandırılması için VAHATUDER tarafından girişim başlatıldı.

Bu kapsamda dernek yetkilileri, ilçe belediyeleri ile görüşme gerçekleştirerek o ilçede bulunan tarihi yerlerin çevre düzenlemesi ile restorasyonlarının yapılmasını ve devam eden çalışmaların bir an önce bitirilmesini talep ediyor.  


 


GÜRPINAR BELEDİYESİNE ZİYARET


 


Başlattıkları girişimle ilgili bilgi veren VAHATUDER Başkanı Abdullah Tunçdemir, geçtiğimiz hafta Gürpınar ilçe belediyesi ile görüştüklerini söyledi.


 


Gürpınar’daki turizm değerleri ile ilgili görüşlerini açıkladıklarını belirten Tunçdemir, “Gürpınar’da Çılaş (40 Değirmen) restore edilip çevre düzenlemesi yapılıp turizme kazandırılmalı. Şamran Kanalı turizme kazandırılabilir. Norduz yaylası hakeza. Hoşap Kalesi ve çevresi projesinin tamamlanması lazım. Bunları kendilerine ilettik. Diğer ilçe belediyelerini de tek tek ziyaret edeceğiz” dedi. 


 


HER İLÇEDE MÜZE 


 


Van’ın 7 bin yıllık bir medeniyetler kenti olduğunu ve dünyada özel bir yere sahip olduğunu belirten Tunçdemir, hem tarihi zenginliğiyle hem de doğal ve yerel değerleriyle her ilçenin adeta bir açık müze olduğunu söyledi.


 


Bu değerleri ilçe müzelerinde ayrı ayrı bir araya getirmenin Van turizmine büyük bir katkı sağlayacağını ifade eden Tunçdemir, “Bu değerler dünyanın neresinde var, Urartular bir tek burada bin yıllarca yaşamış, müthiş eserler bırakmış. Eskide İran’ı ziyaret eden yabancı turistler sırf Urartu için Van’a uğramadan gitmezlerdi. O nedenle bunu değerlendirmemiz gerekiyor, her ilçede açık ve kapalı müze kurmak, arşiv oluşturmak mümkün ve bu çalışma her bir ilçenin tanıtımına, Van’ının tanıtımına ve dolayısıyla Van turizmine çok büyük bir katkı sağlayacak” diye konuştu.


 


İRAN İLE SPOR MÜSABAKALARI


 


Tunçdemir, Van ile İran’ın sınıra yakın illeri arasında spor müsabakaları da düzenlenebileceğini söyledi.

Bunun için de ziyaretlerinde yetkililere görüşlerini dile getirdiklerini belirten Tunçdemir, şöyle dedi:

“Van turizme katkı anlamında Van sınırına yakın İran kentleri ile spor müsabakaları ve kültürel faaliyetler de yapılabilir. Mesela futbol, voleybol, basketbol, güreş müsabakaları ve sanatsal faaliyetler; resim, müzik, tiyatro, sinema gibi faaliyetler de yapılabilir.”Prestij  Haber: Adil HARMANCI


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler