son dakika haberleri

Uzmanlardan şeker hastalığı uyarısı

Van’da Urartu Göz kurucularından Operatör Dr. Atilla Yazıcıoğlı, şeker hastalığının genel bir hastalık olduğunu ifade ederek, Şeker hastalığı körlük riskini arttırıyor dedi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Uzmanlardan şeker hastalığı uyarısı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 10.08.2018  22:37:00 eklendi.

Şeker hastalığının, vücuttaki şeker dengesinin sağlanamamasından dolayı damarlardaki bozulmalara ve buna bağlı damarsal hastalıklara yol açan genel bir hastalık ismi olduğunu ifade eden Urartu Göz kurucularından Operatör Dr. Atilla Yazıcıoğlı, şeker hastalığının vücutta kalp, böbrek ve göz başta olmak üzere her tarafı tutabildiğini söyledi.

 

Damarın yoğun olduğu bölgelerde daha çok görüldüğünü dile getiren Yazıcıoğlı, “Bunun başında göz gelir. Gözün tutulmasına bağlı körlük riski oluşabilir. Çünkü gözümüzün içinde koroid denen çok yoğun damarlı bir bölge var. Genelde şeker hastalığı vücuttaki bu küçük damarlardan başlar. O yüzden en çok gözü ve böbreği sever. Maalesef birçok diyaliz hastalığı ve körlük nedeni, şeker hastalığının düzensiz olmasından kaynaklanmaktadır” dedi. 


Şeker hastalığı olan vatandaşların mutlaka yılda bir defa tedavi olması gerektiğinin altını çizen Yazıcıoğlu, “Hastalık göze vurmaya başlamışsa 6 ayda bir göz doktoruna başvurarak, körlük riskini veya daha kötüye gidiş riskini önemli oranda azaltabilirler. Biz Urartu Göz olarak bunun tedavisinde kullanılan göz içi iğne, lazer veya gerekirse ameliyat uygulamalarının tamamını yapmaktayız. Bazen hastalığın klinik olarak ortaya çıkması bizim muayenemizle tespit edilir. Yani hasta kendinde bir şey yok zanneder, fakat esasında gözün arka tarafında kanamalar başlamıştır. Bu tür durumlarda biz dahiliye doktorunu da uyararak, tedavisini düzenlemesinde ve göz hastalıkları açısından da gözün durumu hakkında bir dosya oluşturarak gözün gidişatına göre hastamızın takibini yapmaktayız. ‘Şekerden korkma, geç kalmaktan kork’ diye genel bir terim vardır. Bu anlamda biz şeker hastalarımızın hiçbir sıkıntısı yoksa yılda bir sefer, varsa da 6 ayda bir kontrollere gelmesini ve bunun hastanın ileriki yaşamında önemli oranda fayda sağlayacağını tavsiye ediyoruz. Urartu Göz olarak 7 uzman doktorumuzla Van halkının hizmetindeyiz. Gözünüz bizde olsun diyoruz” şeklinde konuştu. 


Sağlık |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler