son dakika haberleri

Uzmanlardan 'Mavi balina oyunu' uyarısı

Son dönemlerde gençleri intihara sürüklemesiyle bilinen 'Mavi Balina' oyunu ile ilgili uzmanlar aileleri uyarıyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Uzmanlardan 'Mavi balina oyunu' uyarısı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 14.02.2018  13:08:00 eklendi.

 Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi  Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uyguluma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Eray Çelik, Mavi Balina oyununa karşı uyararak, "Çocuğunuzun bunu oynadığını fark ederseniz, öncelikle internetle olan ilişkisini kesin. Aileler çocuklarının hangi oyunları oynadıklarını bilmelidir. Forum siteleri, yada oyunlar için hazırlanan reyting sitelerine girilmeli, oynanan oyunların içeriği, yararları veya zararları araştırılmalıdır." dedi.


İnternetin hızla yayılmasıyla, çevrimiçi oyunlar da popüler hale geldi. Özellikle okul çağındaki çocukların pek çoğu boş zamanlarında soluğu bilgisayar başında alıyor. Bazı oyunlar 24 saat boyunca çevrimiçi olmayı gerektirebiliyor.  Ancak uzun süre ve denetimsiz çevrimiçi oyun oynamak çocukları farklı tehlikelerle baş başa bırakıyor. Özellikle son dönemlerde çevrimiçi oyunlar, çocuk istismarcılarının yeni silahı haline geldi. Bu oyunlarda farklı kılıklara bürünen çocuk istismarcıları çevrimiçi oyunları kullanarak çocukları kullanabiliyor. Çevrimiçi oyunlar zaman zaman pornografik içerikler, şiddet ve alkolü özendiren görseller bulundurabiliyor. 


Çevrimiçi oyunların diğer bir olumsuz yanı çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkilemesidir. Çevrimiçi oyunların şiddet ve korku içermesi çocukların bu oyunları oynamasını sağlıyor. Ancak çevrimiçi oyunlarda tecrübe edilen bazı davranışlar gerçek yaşamda da uygulanabiliyor. Nitekim son dönemlerde Mavi Balina adlı oyun yüzünden birçok çocuğun intihar ettiği raporlandı. Dünya üzerinde neredeyse 200 kişinin intiharına sebep olan Mavi Balina, ülkemizde de 2 çocuğun hayatını aldı. Mavi balina (Blue Whale) adlı oyunda oyuncunun, kendisine verilen 50 görevi tamamlaması gerekiyor. Ancak verilen her görev hem psikolojik olarak, hem de fiziksel olarak oyunculara veriyor. Görevleri yerine getirip oyunu bitiremeyen kullanıcılara, "Öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın" mesajı geldiği ifade ediliyor.


Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi  Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uyguluma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Eray Çelik ve Keepnet Labs CEO'su Ozan Uçar'ın yapmış olduğu çalışmaya göre çocukları sanal alemde korumada en büyük sorumluluk ailelere düşüyor. Bilinçli ailelerin çocuklar için çevrimiçi tehditlerin önlenmesinde en önemli unsur olduğunu vurgulayan Çelik ve Uçar, "Çevrimiçi oyunlar çocukların bilişsel becerilerini geliştirmelerine ve başkalarıyla iletişim kurmalarına yarasa da, birtakım tehlikelere davetiye çıkarıyor. Bu yüzen aileler, çocukların hangi oyunları oynadığını ve vakitlerini internet ortamında nasıl geçirdiklerini bilmelidir. Çocukların şiddet içerikli olan veya yaşlarına uygun olmayan oyunlar oynamasının psikolojilerini olumsuz etkileyebilmektedir. Burada en büyük iş ebeveynlere düşmektedir." dedi.


Prof.Dr. Eray Çelik ve Keepnet Labs CEO'su Ozan Uçar alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı: "Aileler çocuklarının hangi oyunları oynadıklarını bilmelidir. Forum siteleri ya da oyunlar için hazırlanan reyting sitelerine girilmeli, oynanan oyunların içeriği, yararları veya zararları araştırılmalıdır. Çocukların çevrimiçi güvenlik ayarlarını kontrol etmelerini sağlayın. Bu şekilde, çevrimiçi  bilgi paylaşma düzeylerini ayarlamalarını kontrol edin. Çocuklarınızın web kamera yerine, bir avatar resmi kullanmasını sağlayın. Normalde kullanılması gayet yararlı olan web kameraların oyunda kullanılması gerekli olmayıp, ailelerin başını ağrıtabilir. Ses değiştirme programları ya da araçlarından yararlanın çocuklarınız canlı sohbet yapmayı gerektiren oyunlar oynuyorsa, seslerini değiştirdiklerinden emin olun. Eğer oyunda böyle bir zorunluluk yoksa, çocuklarınızın sesli sohbet yapmalarına izin vermeyin.Sohbet yapmayı gerektiren oyunlarda kötü davranışlar, küfürleşme ve hatta cinsel içerikli yazışmalar dahi yapılabildiği için ailelerin gerekli tedbirleri alarak, çocuklarına çevrimiçi sohbet ahlakını anlatmalıdır. İnterneti iyi bilin ve gelişmeler hakkında haberdar olun. Çocuklarınız oyun oynarken bir şeyler ters giderse, böylelikle ne yapacağınızı bileceksiniz."

 

GAZETEVAN

 

 

 


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler