son dakika haberleri

Ürdün sınırına vinçli yardım

Ürdün, Suriye’li mültecilerin sığındığı Rukban sınır kampına bir defaya mahsus yardım bırakılmasına izin verdi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Ürdün sınırına vinçli yardım
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 09.01.2018  15:37:00 eklendi.

 Al Jazeera'nın haberine göre Ürdün'lü yetkililer binlerce Suriye'linin sığındığı ve iki ülke arasında konuşlandırılmış olan kampa bir defaya mahsus yardım verilmesine izin verdiler. 55 bin civarında mülteciyi barındıran kampa yiyecek ve diğer temel ihtiyaçlar BM'den gelen yardım talebi üzerine bir vinç aracılığıyla ulaştırıldı.


SURİYE YARDIM ETMELİ


Ürdün'ün IŞİD'den gelen saldırıları öne sürerek kapıları kapatmasıyla göçmenler Haziran 2016'da sınırda sıkıştılar. İnsani yardımın bölgeye ulaşması ise uzun süredir terör ihtimali nedeniyle engelleniyordu. Ürdünlü yetkilliler ve BM arasında aylar süren müzakerelerden sonra bir defaya mahsus yardımın iletilmesi Ürdün tarafından kabul edildi.


Petra resmi haber ajansından verilen bilgiye göre vinçle götürülen yardım Ürdün ordusu ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri eşliğinde bölgeye ulaştırıldı.


 

VİNÇLE YARDIM DAĞITILDI 


Kamp ve içinde yaşayan insanlarla doğrudan temas olmadan bir vinç aracılığıyla yere bırakılan yardımın devam ettirilebileceği belirtiliyor.


15. MİLYON SURİYELİ


Öncesinde kampın Ürdün'ün sorumluluğunda olmayacağını Suriye'nin yardım etmesinin zorunlu olduğu belirtiliyordu.Ürdün içeride uyuyan IŞİD hücrelerinin olmasından korktuğunu ileri sürüyor. 2011'de savaşın başlamasından bu yana 1.5 milyon Suriye'linin Ürdün'e kaçtığı belirtiliyor.


TIMETURK | ÇEVİRİ

 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler