son dakika haberleri

Urartucanın en sadık bekçisi Kuşman, azmiyle takdir topluyor

Gürpınar İlçesi'ndeki Çavuştepe Kalesi'nde 55 yılıdır bekçilik yapan 77 yaşındaki Mehmet Kuşman, Urartu alfabesini yaşatmak için gösterdiği çaba, kaleyi ziyaret edenler tarafından takdir ediliyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Urartucanın en sadık bekçisi Kuşman, azmiyle takdir topluyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 20.09.2017  09:29:00 eklendi.

Dünyada Urartuca Çivi yazısını yazabilen tek kişi ve okuyabilen 38 kişiden biri olan VanMehmet Kuşman, ömrünün neredeyse tamamını Urartu Krallığı’na ait Çavuştepe Kalesi’ne adadı.

 

55 yıldır kalenin bekçiliğini yapan Kuşman, kale girişinde kazıevi olarak kullanılan taş kulübede hem Urartu alfabesini çalışıyor hem de Urartu tanrılarının figürlerinin bulunduğu levhaları el becerisiyle yapıyor. Bugüne kadar 6 bine yakın Urartuca yazılı isimlik, kolye ve bilezik yapan Kuşman, eserlerini kaleyi ziyaret edenlere satıyor. Kuşman, İtalya, Hollanda, Belçika ve Avusturalya’dan insanların zaman zaman kaleyi ziyarete geldiğini fakat son zamanlarda ziyaretçi sayısında azalma yaşandığını söyledi.

 

 

 

 


 

 

Yaşı ilerlediği için artık kaleye gelmekte güçlük yaşadığını ifade eden Kuşman, “55 yıldır aynı tepede olmak hiç kolay değil. Burada bir ömür geçirdim. Zamanımı hep Urartu alfabesine adadım. İnşallah benden sonra da bu alfabeyi yaşatacak birileri çıkar. Urartu dilinin yaşatılması ve dünyaya tanıtılması gerekiyor. Bunu gelecek nesillere aktarmak için çok mücadele ettim. Ömrümün sonuna kadar da hep ilgileneceğim. Ziyarete gelen yabancılar, bu mücadelemi görünce takdir ediyorlar." dedi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Gürpınar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler