son dakika haberleri

Tutunamayanlar ve Yaşamın Ucuna Yolculuk’u Neden Okumalısınız?

Kağıt yaprakların ciltlenmiş veya ciltlenmemiş bir biçimde bir araya getirilmesinde oluşan, okumaya yarayan nesne olarak tanımlanan kitap, aslında bu tanıma uymayan tek şeydir.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Tutunamayanlar ve Yaşamın Ucuna Yolculuk’u Neden Okumalısınız?
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 04.05.2017  10:15:00 eklendi.

Kağıt yaprakların ciltlenmiş veya ciltlenmemiş bir biçimde bir araya getirilmesinde oluşan, okumaya yarayan nesne olarak tanımlanan kitap, aslında bu tanıma uymayan tek şeydir. Kitap; insanların gelişiminde rol oynayan, hayal dünyasının genişleten, sözcük dağarcığını artıran ve bilgi birikimi sağlayandır. Elimizden bir an olsun düşmemesi gereken kitapların yerini akıllı telefonlar almış olsa da kitaplar en büyük değerimiz olarak kalmaya devam edecektir. Özellikle Türk Edebiyatı’nın önemli eserlerine gereken özenin gösterilmesi gerekmektedir. Bu kitaplardan biri de Oğuz Atay’ın eseri olan Tutunamayanlar. “Hayata Tutunamayanlar”ın romanı olarak bilinen bu eser, alışılmışın dışında bir üslupla, zaman zaman okuyucuyu sinirlendiren ancak bir o kadar sevdiren, insanlığı kısacası yaşamı anlatan bir romandır. Okuyucular tarafından büyük bir beğeni toplayan bu eseri, okumadıysanız bir an önce edinmenizi öneririz.


Yine Türk Edebiyatı’nın önemli yazarlarından olan Tezer Özlü, Yaşamın Ucuna Yolculuk eseriyle okuyucuları adeta büyülüyor. Aslında Almanca olarak “Auf dem Spur eines Selbsmords (Bir İntiharın İzinde)” adıyla yazılan eser, 1984 yılında Türkçe’ye çevriliyor ve Tezer Özlü tarafından “Yaşamın Ucuna Yolculuk” ismiyle yayınlanıyor. Bu eserde Tezer Özlü’nün seyahatleri esnasında yazdıklarını okuyacaksınız. Kitapta Pavese’den alıntılara oldukça sık rastlayacağınızı da söyleyebiliriz. Bu eserde, Tezer Özlü’nün kendisiyle olan hesaplaşmasını, ölümü ve yaşamı sorgulayışını, her şeyden ve hiçbir şeyden bahsedişini, hayranı olduğu yazarlarla nasıl dertleştiğini, yaşadığı için acı çekişini göreceksiniz.


Mutlaka okumanız gereken bir diğer eser ise Dücane Cündioğlu’nun kaleme aldığı Sanat ve Felsefe. 2012 yılında yayınlanan bu kitap, oldukça akıcı bir dile sahip. Bu kitapta sanata, sanatçıya, sanatla ilgilenen kişilere değer verilmeyişin yankılarını hayranlıkla okuyacaksınız. Bu eser ve daha pek çok eser hakkında yazılmış yorumların neler olduğunu merak ediyorsanız veya bir kitap edinmeden önce o kitabın hangi eleştirileri aldığını görmek istiyorsanız okuyorumyaziyorum.com adresini ziyaret etmelisiniz. Pek çok farklı kitabın pek çok farklı kategoride değerlendirildiği bu site bir kitap satış sitesi değildir. Sadece kitap yorumlarına yer verilen bu siteye üye olarak, eserler hakkında yorum bırakabilirsiniz.

 


Eğitim |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler