son dakika haberleri

Tuşba Ziraat Odası Başkanı Özgökçe Ankara'da

Van Tuşba Ziraat Odası, çiftçilerin zorlandığı bir takım konularda, ilgili birimler nezdinde girişimler başlattı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Tuşba Ziraat Odası Başkanı Özgökçe Ankara'da
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 18.07.2019  16:19:00 eklendi.

Van’da, çiftçilerin en fazla yaşadığı sorunlardan biri kuraklık, diğeri de mahsulünü pazarlama durumu. Tuşba Ziraat Odası’nın bu her iki konuyla ilgili olarak Ankara’da ve Van’da yetkililer nezdinde girişimlerde bulunduğu belirtildi. 


KURAKLIK KONUSU

Son yıllarda Van’ın en fazla yaşadığı sorunlardan birini kuraklık oluşturuyor. Tuşba Ziraat Odası ilk olarak kuraklık konusunda girişimler başlattı.


Konuyla ilgili olarak gazetemize bilgi veren Tuşba Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özgökçe, ilk önce Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ile görüşerek kuraklık durumuyla ilgili verileri aldıklarını söyledi.


KANAL TALEBİNDE BULUNULDU

Özgökçe, daha sonra da Sulama Birliği ile görüşerek Van’daki kuraklığın boyutları hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını ve birlik yetkililerinden önümüzdeki yıl için kanalların açılması talebinde bulunduklarını ifade etti. 


ANKARA TEMASLARI

Van’daki ziraat odalarının diğer bir girişimi ise, çiftçinin mahsulüne pazar bulma sıkıntısıyla ilgili oldu.

Tuşba Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özgökçe, Ziraat Odaları Van İl Koordinasyon Kurulu olarak Ankara’ya giderek TMO Genel Müdür Yardımcısı Ümit Orhan ile görüştüklerini söyledi.


SÜRE UZATILDI

Şimdiye kadar Van’da TMO’nun sadece 1 ay açık kaldığını belirten Özgökçe, Ankara’daki görüşme ardından bu sürenin 2 aya çıkarıldığını ve çiftçinin mahsulünü 15 Temmuz-15 Eylül ayları arasında Van TMO’ya teslim edebileceğini kaydetti.


 ÇÖZÜM

Çiftçinin kuraklığın yanı sıra çeşitli biçimlerde sıkıntılarının olduğunu belirten Özgökçe, çözüm önerilerini de şöyle sıraladı:


“Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’nın çiftçilerin tarımsal kredilerini faizsiz olarak ertelemesi için kararname çıkarılması gerekir. Tarım ve hayvancılık sektörünün devamı için yem ve tohum yardımı karşılıksız yapılmalıdır.”    


KAYNAK: PRESTİJ GAZETESİ


Tuşba  |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler