son dakika haberleri

Tuşba Belediyesi’nden engellilere yönelik meslek kursu

Tuşba Belediyesi’nin, açtığı Cicim Kursu’na katılan 12 işitme engelli hem meslek öğreniyor hem de aile bütçelerine destek oluyorlar.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Tuşba Belediyesi’nden engellilere yönelik meslek kursu
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 21.02.2020  15:04:00 eklendi.

 Tuşba Belediyesi’nin, Van turizmine kazandırdığı Geleneksel Van Evleri’nde İş-Kur Van İl Müdürlüğü’nün destekleri ile açtığı Cicim Kursu işitme engelliler için umut kapısı oldu. Engellilerin kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamak amacıyla açılan kursa katılanlar, sosyalleşmenin yanı sıra mesleki beceri ve hobi kazanma olanağı buluyor.


Açılan kursu ziyaret ederek işitme engelli kursiyerler tarafından ilmek ilmek dokunan el emeği ve göz nuru Cicimleri inceleyen Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, kursun engellilerin sosyal ve ekonomik hayata katılmalarını sağlamaya dönük olduğunu söyledi. Başkan Akman, kursun engellilerin halkla iç içe olması, kendilerini öteki vatandaşlarla aynı görmelerini sağlamak amacı güden bir proje olduğunu kaydetti. 


Asıl amaçlarının engellileri meslek sahibi yapmak olduğunu vurgulayan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, “Bu engelli kardeşlerimiz daha sonra kendi başlarına Cicim tezgâhları ile beraber belki işletmeler kuracaktır. Hem hediyelik hem de turizme yönelik eşyalar yapacaklar. İnşallah faydalı olacaktır” dedi.


Tuşba Belediyesi ekipleri tarafından servis ile evlerinden alınan kursiyerlere, yaklaşık 4 ay sürecek olan kurs boyunca İş-Kur aracılığı ile günlük 40 lira da harçlık verilecek.       

 

 

 


Tuşba  |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler