son dakika haberleri

Türkiye’de Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma

Tarafların her ikisi de Türk ya da bir tanesinin Türk olması halinde boşanma davasının ne şekilde açılacağı ve ne şekilde görüleceği hakkında herhangi bir tereddüt yoktur.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Türkiye’de Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 20.10.2018  16:06:00 eklendi.

 Ancak her iki taraf da yabancı ise bu durumda uygulanması gereken bazı prosedürler mevcuttur. Şüphesiz ki şu halde ilk olarak eşlerin yerleşim yerlerinin Türkiye dışı olması durumuna uygun açıklama yapılmalıdır. İki ayrı ihtimalin varlığı söz konusudur.

Çekişmeli veya çekişmesiz boşanma durumlarında bireyler hak talep edecekler ise veya herhangi bir çekişme durumu söz konusu ise kesinlikle vatandaşlık davası alanında yabancının boşanması için alanında uzman ve deneyimli bir avukata başvurarak hukuki destek talep edilmesi boşanma davalarının prosedüre uygun olarak ilerlemesi ve bireylerin hak taleplerini en iyi şekilde avukat desteği ile kazanabilmesi için avukatlardan destek alınması önerilmektedir.

Şöyle ki, tarafların her ikisi de aynı millete mensup olabilirler. İşte bu durumda Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun uyarınca eşlerin mensup oldukları milletin kanunu uygulanması icap eder. Ancak eşlerin her ikisi de ayrı birer yabancı uyruğa sahip iseler bu durumda yine aynı kanun uyarınca yabancının boşanması hususunda Türk hukuku uygulanacak; başka bir deyiş ile tıpkı iki Türk boşanıyormuş gibi bir usul ile bu dava açılacak ve görülecektir. Buna mutad mesken hukuku adı da verilmektedir.

Çekişmesiz Yargıda Boşanma

Yukarıda ifade edilmiş olan durum, eşlerin çekişmeli yargı ile boşanması halinde söz konusu olacaktır. Oysa çekişmesiz yargı için öngörülmüş olan usul çok daha farklıdır. Gerçekten Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun uyarınca eşlerin sakin oldukları yer mahkemesi, şayet eşler sakin değiller ise de mallarının bulunduğu yer mahkemesi yetkili olacaktır. Yetki, bir mahkemenin yer bakımından bir davaya bakma yükümlülüğünü ifade eder. Görev ise davanın türü bakımından mahkemelerin yükümlülüğünü ifade eder. Şu halde görevli mahkemeler de şüphesiz ki aile mahkemesi olacaktır. Şayet aile mahkemesi ilgili yerde yok ise hukuk muhakemeleri kanununa göre görevli mahkeme tespit edilebilecektir.

Evlilik Yolu ile Vatandaşlık Başvurusu ve Sonrasında Ayrılma

Evlilik yolu ile Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı için başvuru yapan bireyler boşanma kararı aldığında vatandaşlık başvurusunun sonuçlanması için de yabancılar hukuki ile ilgilenen avukatlardan hukuki destek talep etmelidir.
Evlilik süresi, yeteri kadar Türkçe konuşabilme, genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden sağlık sorununun bulunması v.b. gibi birçok etken ile birlikte boşanma sürecinde veya öncesi/sonrasında bireyler başvuru durumunu değerlendirmeli ve kesinlikle avukat tarafından hukuki destek almalıdır.

Eğer evlilik yolu ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvuru yaptıysanız vatandaşlık sorgulama ekranından sonuçlarınızı online takip edebilirsiniz. vatan.nvi.gov.tr web adresinin, yani devletin sunduğu online vatandaşlık sorgulama hizmetini sizlere verilen başvuru numarası ile veya başvuru bilgileri ile sorgulayabilirsiniz.

 

Yerleşim Yeri Türkiye Olan Yabancılar

Nihayet yabancıların her ikisinin de Türkiye'de yerleşim yeri sahibi olması durumunda uygulanması gereken hukukun yabancının boşanması açısından farklı prosedürlere sahip olması söz konusu değildir. Ne de olsa mülkilik ilkesi gereği halihazırda yerleşim yerinin bulunduğu ülkenin hukuk sistemi söz konusu olacaktır ve mülkilik ilkesi için vatandaşlık bağı şartı da kural olarak aranmayacak ve doğrudan doğruya Türk aile hukuku hükümleri geçerli olacaktır.

Yabancılar hukuki alanında ve vatandaşlık davaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve hukuki destek talep etmek istiyorsanız sizlere Türkiye’nin en iyi hukuk bürolarından olan Develioğlu Hukuk’u önermekteyiz.

www.develiogluhukuk.com


A-Haber |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler