son dakika haberleri

Sun Express'ten o iddialara yanıt!

Sun Express’in Diyarbakır-İzmir seferinde bir ailenin Kürtçe konuştukları için uçaktan indirildiği iddia edildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Sun Express'ten o iddialara yanıt!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 19.10.2017  23:01:00 eklendi.

Türk Havayolları ve Alman Lufthansa havayolları şirketinin ortak iştiraki olan Sun Express'in 16 Ekim Pazartesi günü Diyarbakır-İzmir uçuşu öncesinde bir ailenin Kürtçe konuşmalarından dolayı kabin ekibiyle tartıştığı ve uçaktan indirildiği iddia edildi.


Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekili Feleknas Uca'nın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, basına yansıyan iddialara göre aralarında Kürtçe konuşan bir aile ile uçuş ekibi arasında ailenin konuştuğu dille ilgili tartışma çıktığına dikkat çekildi.


HDP milletvekili Uca önergede, "Sun Express adlı hava yolu şirketinin 16 Ekim 22.35 tarifeli Diyarbakır-İzmir uçuşunda uçuş ekibi, Kürtçe konuştukları gerekçesiyle yolcularla tartışmıştır. Tartışma sonrası uçuş ekibi tarafından polis çağırılmış ve Kürtçe konuşan iki yolcu ve çocukları, polis tarafından uçaktan indirilerek gözaltına alınmıştır. Görgü tanıklarının aktarımlarına göre, söz konusu yolcular çocukları için defalarca kemer istediği halde, hostes 'bilinmeyen dil konuşuyorsunuz' diyerek kemer vermemiş ve yolculara hakaret etmiştir" ifadelerine yer verdi.


Uca önergede, "uygulamaya tepki gösteren diğer yolcuların da ekibin nefret ve ırkçı söylemlerine maruz kaldığını" belirtti.


Sun Express'in açıklaması

Olayın kamuoyuna yansıması sonrası özellikle Twitter üzerinden birçok kişi sosyal medyada Sun Express'e tepki gösterdi.


Bunun üzerine Perşembe günü Twitter üzerinden bir açıklama yapan havayolu şirketi, tüm iddiaları reddederek, "söz konusu çocuğun üç yaşında olduğunu ve kalkış sırasında çocuk kemeri ile ebeveynlerinin kucağında oturmasına uluslararası havacılık kuralları doğrultusunda izin verilmediğini" kaydetti.


Sun Express açıklamasında "Yolcunun 3 yaşındaki çocuğu için ısrarla bebek kemeri istemesi ve bunun sonucunda hakarete varan tepkisi ile karşılaşıldığı ortaya çıkmıştır. Kabin ekibi, uluslararası kurallar gereği ilgili prosedürü uygulayarak, uçuş emniyetini tehlikeye atan yolcularla ilgili olarak uçuşun kaptan pilotunu bilgilendirmiş ve yetkilileri çağırmak durumunda kalmıştır” ifadesi kullanıldı.


Şirket, "uluslararası uçuş emniyeti kuralları uyarınca, iniş ve kalkışlarda, 2 yaşına kadar olan çocukların ebeveynlerinin kucağında bebek kemeriyle, 2 yaşından büyük çocukların ise ayrı bir koltukta emniyet kemeri bağlı olarak seyahat etmek zorunda olduğu" açıklamasını yaptı.


Sun Express şirketi, konu hakkında ortaya atılan ve şirket açıklamasında yanıtlanmayan iddialar ve olayın ayrıntılarıyla ilgili DW Türkçe'nin bilgi alma talebini, Twitter'da yayınlanan açıklamaya ek yapmayacağını belirterek reddetti.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler