son dakika haberleri

Sudan protestocuları arasında generalin oğlu da vardı

Sudan’da protestocular Başkan Ömer El Beşir’in grevden alınması çağrılarıyla askeri komutanlık önünde toplandılar.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Sudan protestocuları arasında generalin oğlu da vardı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 24.04.2019  15:16:00 eklendi.

 Sudan'da protestocular Başkan Ömer El Beşir'in görevden alınması çağrılarıyla askeri komutanlık önünde toplandılar. Ülkenin Hava Kuvvetleri Başkanı onlara seslenmek için öne çıktı. Sudan'da birçok savaş görmüş sert Korgeneral Salah Abdelkhalig, protestoculara askeriyeden korkmaları için hiçbir neden olmadığı konusunda güvence verdi. “Bu ordu sizin ordunuz, sizinle savaşmayacağız” dedi.


Kalabalıkta toplanan yüzler arasında tanıdık bir yüz vardı: O da komutanın kendi oğluydu. Baba, oğlu için “Başta onunla anlaşamadım” dedi ancak sonrasında “Bu genç insanların istediği bir değişimdi” şeklinde konuştu.


Aileler içindeki bu bölünme Sudan'daki gerilimin seviyesini ortaya koyuyor. Siviller ve askeri liderler bu geniş ve yoksul ülkenin geleceği hakkında deneysel tartışmalara giriyorlar. Her iki taraf da El Beşir'in otokratik yönetiminin izlerini sileceklerini söyleyerek yönetimi ellerine almak istiyor.


 

EL BEŞİR'İ DEVİRMEK SUDAN DEVRİMİNİN EN KOLAY AYAĞIYDI


General Abdelkhalig ve diğer üst düzey askeri komutanlar 11 Nisan'da kansız bir darbeyle El Beşir'i görevden aldılar. Önce telefonları bloke edildi. Görevden alındığını anladığında El Beşir şaşkındı ve çılgına dönmüştü.


Şimdi General Abdelkhalig Sudan'ın en kuvvetli adamlarından biri ve ülkeye hükmeden 10 üyeli Askeri Geçiş Konseyi'nin bir üyesi. El Beşir ise para aklama ve diğer mali suçlardan tutuklu olarak Sudan'ın ünlü bir hapishanesinde yatıyor. Hafta sonu savcılar El Beşir'in evinden 112 milyon dolarlık bir para bulunduğu belirtildi. Ancak El Beşir'i devirmek Sudan devriminin en kolay ayağı görünüyor…


Kaynak: The New York Times - Declan Walsh

TIMETURK | ÇEVİRİ

 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler