son dakika haberleri

Yeni sistemde dikkat çeken detay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan Binali Yıldırım dâhil olmak üzere kabineden 22 ismi milletvekili listelerine taşımasından sonra, bu isimlerin yeniden bakan olup olmayacaklarına yönelik ihtimaller tartışılmaya başladı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Yeni sistemde dikkat çeken detay
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 24.05.2018  09:40:00 eklendi.

Yeni sistemde, milletvekilleri arasından bakan olarak atanacaklar için Meclis’ten istifa şartı bulunuyor. Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu`nun aktardığına göre AK Parti kulislerinde, seçimlerden AK Parti’nin 315 milletvekilinin üzerinde bir sayı ile çıkması durumunda, bazı isimlerin milletvekilliğinden istifa ettirilerek yeniden kabineye alınabileceği değerlendirmesi yapılıyor.


AK Partililere göre, 315’in altındaki bir çoğunluk durumunda ise istifa mekanizmasının işletilmesi ihtimali bulunmuyor. AK Parti kurmayları “Bakanların büyük bölümünün milletvekili adayı yapılması, onların yeniden bakan yapılmayacağı anlamına gelmez. Ancak, bu AK Parti’nin Meclis’te alacağı çoğunluğa bağlı. Eğer 310-315 arasında bir çoğunluğu olursa, belli isimler için risk alıp istifa ettirilebilir.


Ama 303-305 gibi bir çoğunlukta, tek bir kişi bile istifa ettirilemez. Çok riskli bir sayı bu” görüşünü dile getirdi. AK Parti’nin istenilen çoğunluğa ulaşması durumunda, Berat Albayrak, Süleyman Soylu, Abdulhamit Gül ve Bekir Bozdağ gibi isimlerin yeniden kabineye taşınabileceği belirtiliyor.


BİR İHTİMAL DAHA VAR

Öte yandan, seçimlere bir gün kala veya seçim günü, bazı bakanların kabinede değerlendirilmek üzere istifa ettirilerek, listedeki adayların buna göre sıralanacağına yönelik iddialar ise gerçekçi bulunmuyor. Seçim Kanunda “Aday listelerinin kesinleştiği tarihten, oy verme günü saat 17.00’ye kadar ölüm veya istifa nedeniyle aday listelerinde meydana gelecek eksilmeler, listelerin tamamlanmasını gerektirmez.


Aday listelerinde boşalma olması durumunda, listedeki adaylar liste sırasına göre kaydırılmak suretiyle boşalan yerler doldurulur” hükmü bulunuyor. AK Parti’li bir kurmay, bu iddialar konusunda “Bazı isimlerin istifa ettirileceği iddiası teorikte mümkün ama pratikte böyle bir şey çok yanlış olur. Millet tepki gösterir. Bu yolun kullanılacağını düşünmüyorum” dedi.


Siyaset |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler