son dakika haberleri

Sinan Hakan: Kayyum öncesi büyük sıkıntılar yaşadık

Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, kayyum atandıktan sonra hizmet alabildiklerini ifade ederek, Kayyum öncesi büyük sıkıntılar yaşadık, daha sonra gelen yönetimle sağlanan koordinasyonla yepyeni hizmetlere kavuştuk dedi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Sinan Hakan: Kayyum öncesi büyük sıkıntılar yaşadık
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 17.01.2018  12:05:00 eklendi.

 Van Büyükşehir Belediyesi ve VASKİ'nin çalışmalarını değerlendiren Belediye Başkanı Sinan Hakan; 39 muhtarlık ve 30 binlik nüfusa sahip bir ilçe olduklarını söyledi. Hakan, “Bunun 10 bini ilçe merkezinde yaşarken, kalan kısmı ise kırsal alanlarımızda hayatlarını sürdürmektedir. 2014 yılı ile birlikte Büyükşehir Yasası geldi. Bu imkanlar yanlış ellerde olsaydı çok ciddi yanlışlara meydan verebilirdi. Büyükşehir Yasası ile büyükşehir ile VASKİ gibi kuruluşlara çok ciddi sorumluluklar yüklüyor. Bu hizmetlerin başında su temel bir mesele ve hayati bir konudur" dedi.

 


KAYYUM ÖNCESİ BÜYÜK SIKINTILAR YAŞADIK


"Büyükşehrin çalışmaları kayyum öncesi yetersiz olduğu için ilçe belediyeleri olarak ciddi sıkıntılar yaşıyorduk" diyen Hakan, "Kayyum atamasıyla birlikte VASKi de yeni bir yapılanmaya gidildi. Yeni yapılanmayla birlikte sıkıntılar giderildi. Bunun güzel yanını sahada gördük" tespitinde bulundu.

 


YENİ VASKİ GENEL MÜDÜRÜ İLE YEPYENİ BİR HAVA YAKALADIK


Hakan,VASKİ'nin yeni yönetimi ile igili de görüşlerini belirterek, "VASKİ'ye Genel Müdür olarak Ali Tekataş'ın  gelmesiyle birlikte yeni bir hava geldi. 2017 yılı bizim için iyi geçti. Yıllarca büyük sıkıntı  olan işler 2017 yılında çözüldü. Gevaş sulak bir alanda suyu bol olan bir ilçemizdir, fakat 2017 yılı öncesi su problemleri yaşıyorduk. Gevaş'ta su problemi var dediğimizde kimse inanamıyordu. Ben her şeyden önce Genel Müdürümüz Ali beye ilçe şube müdürümüz Tevfik Ergenç'e gayretli çalışmalarında dolayı teşekkür ediyorum"şeklinde konuştu.

 


YENİ YAPILANMA İLE KOORDİNASYON SAĞLANDI


Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan,Yeni yapılanmayla birlikte koordinasyon sağlandı nerde ne var ne gibi eksikler var bunların aktarımı yapılabildi. Aktif bir diyalogla çözüm önerileri kabul görünce programlı çalışmayla problemlerin hepsi çözüme kavuştu" dedi.


 

ARTOS'UN DOĞAL SUYU GEVAŞ İLE BULUŞTURULDU


Hakan, 2017 yılında yapılanlarla ilgili genel bir değerlendirmede bulunarak, Gevaş için VASKİ'nin hayati önemde ki hizmetlerine değindi.


 "Pınarbaşı mevkiinde pınarların olduğu ve cazibesiyle ilçeye su verebilecekken suyu kullanamayan bir ilçeydik" diyerek yıllarıns su özlemini dile getirdi.


VASKİ yönetimi ile görüşülerek çözüme yönelik bir çalışma içine girildiğini belirten Hakan, Gözümüzün önünde boşa akan bir su vardı.VASKİ ile görüştüğümüzde  2- 3 aylık gibi kısa süre içerisinde çözüme ulaştık. 7 km yeni hat çekildi kaynak yerleri yenilendi, hijyen ve güvenlik koşulları sağlanarak ilçe tertemiz suya kavuşturuldu" diyerek, memnuniyetini dile getirdi.

 


VASKİ, 13 KM YENİ SU HATTI ÇEKTİ


Hakan, Gevaş'ta Pınarbaşı su kaynağının ilçeyle buluşturulmasının yanı sıra yeni su hatlarının da çekildiğini hatırlattı ve ilçede 13 bin 600 metre yeni içme suyu hattı çekildiğini, bütün su depolarının elden geçirildiğini, Bize göre 2017 yılında "VASKİ'nin yaptığı en iyi iş nedir" diye sorulduğunda  Artos'un eteklerinde çıkan Pınarbaşı doğal suyunun ilçeye getirilmesi gerçeği olduğunu sözlerine ekledi.

 


KANALİZASYON SORUNUMUZ KISA SÜREDE ÇÖZÜLDÜ


Gevaş'ta yaşanan bir diğer önemli sıkıntının kanalizasyon olduğunu söyleyen Hakan, bununla ilgili de çok büyük gelişmelerin yaşandığını belirterek şunları söyledi:

 


ALTYAPIDA SORUNUMUZ GİDERİLDİ


"İlçe merkezinde hatta Selçuklu mezarlığı gibi tarihi mirasın olduğu yerleşim yerlerine yakın yerlerde yanlış hesaplardan kaynaklı kanalizasyon sıkıntıları yaşanıyordu. Koordinasyon kurulması ile birlikte bu sorunlarda giderildi. Toplamda 7 bin 500 metre kanalizasyon hattı çekildi. 20'ye yakın yerde kanalizasyon alt yapısı bitince biz üst yapı parke taşlarıyla yollarımızı yaptık.Yol çalışması yapmadan evvel Genel Müdürümüz ile Gevaş VASKİ ilçe müdürü Tevfik beye gidiyorduk. Planlarımızı söylüyorduk onlarda alt yapılarını yapıyordu. Arıtma tesisinde eksiklikler vardı onlar giderildi. Terfi merkezi ile sıkıntılarımız vardı VASKİ şubesi bununda üstesinden geldi. 20 mahallemizin su abonelik çalışması da tamamlandı. İlçe mahallelerimizde imar olmadığından alt yapı yapılamayan bazı yerlerimiz var. Bunu da Ali beyle istişare ederek farklı formüllerle çözmeye çalışacağız. 2018 yılında ilçe mahallelerimizdin bazı sokaklarında kanalizasyon çalışması olacak. Kırsal mahallelerimizde yani köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerleri için içme suyu ile alakalı lokal bir çalışma yapacağız. İşin büyük bir kısmını 2017 yılında yaptık."

 


BÜYÜKŞEHİR VE VASKİ'YE DESTEKLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR


Son olarak yapılan hizmetlerden dolayı Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş'a teşekkür eden Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Sayın Valimizin ilk ziyaret ettiği ilçelerden biri Gevaş ilçesi olmuştur. Yeni geldiği dönemde VASKİ ile birlikte muhtarlarla toplantı yapıldı. Sorunların bir çoğu çözüm buldu.  Gerek VASKİ gerekse Büyükşehiri sonuna kadar gördük, hissettik. Sayın Valimize bu enerjisinden ve bize verdiği bu destekten dolayı ilçe halkımız adına sonsuz teşekkür ediyorum. şeklinde konuştu.


Gevaş |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler