son dakika haberleri

Sıcak yaz günlerinde ayak sağlığına dikkat!

Deri ve Zührevi Hastalıklar (Cildiye) Uzmanı Dr. Fikret Kaya, ayak sağlığını ve cildi olumsuz etkileyen kalitesiz ayakkabılardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Sıcak yaz günlerinde ayak sağlığına dikkat!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 29.06.2018  23:31:00 eklendi.

Sıcak havalarda doğru ayakkabı seçiminin çok önemli olduğunu belirten Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesinden Cildiye Uzmanı Dr. Fikret Kaya, ayak sağlığını ve cildi olumsuz etkileyen kalitesiz ve ucuz ayakkabılardan uzak durulması gerektiğini vurguladı. Kaya, yanlış ayakkabı kullanımının aşırı terleme veya ayak dolaşımındaki bozukluklara, mantar oluşmasına, nasır ve batık tırnak denen sağlık sorunlarına zemin hazırlayabileceğini ifade etti.


'Cildi temiz ve kuru tutmak önemli'

Ayak terlemesi, deri ter bezlerinin salgıladığı sıvımsı terin buharlaşamadığı ciltte biriktiği durumlarda görüldüğüne dikkat çeken Uzm. Dr. Fikret Kaya, "Mantar spor üreten bir grup organizmadır, neredeyse her yerde yaşayabilir ve genellikle enfeksiyonlara neden olmaz. Fakat vücut direnci düşük diyabetik kronik hastalığı olan toplu yaşam yerlerinde bulunan ve kullanılan ayakkabı ve terlikleri giyenlerde enfeksiyon nedeni olur. Tedavi görmediğinde ise çok daha ciddi damar yolu enfeksiyonlarına neden olur. Mantarlar ayak parmaklarının arası gibi sıcak, nemli yerlerde yaşar. Cildinizi temiz ve kuru tutarak enfeksiyon potansiyelini azaltırsınız. Bu bölgeleri kuru tutmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Çoraplarınızı her gün veya çok terliyorsanız günde iki defa değiştirin. Burada ayakkabı seçimi de çok önemli. Ayağınızı terleten ayakkabılar yerine hafif, havadar ve ayağa tam olan ayakkabı tercih edilmelidir” dedi.  


Sağlık |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler