son dakika haberleri

Senet Doldurma

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Senet Doldurma
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 03.01.2020  16:06:00 eklendi.

 ADVERTORİAL REKLAM

Senet Doldurma

Alışverişlerin nakit bir şekilde gerçekleşmesi özellikle satıcılar tarafından tercih edilen sistemlerden biridir. Ancak her birey ya da kurum özellikle gayrimenkul ya da çoklu alımlar çerçevesinde gerekli olan para miktarını toplayamamaktadır. Bu gibi durumlarda hizmet alımları kredi talepleri ya da senet düzenleme işlemleri çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bilindiği üzere bankaların kredi onayı vermesi araştırmaların tamamlanması açısından biraz uzun sürebilmektedir. Bu doğrultuda alıcılar da satıcılar da senet üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bireylerin senetli işlemlerinden fayda görebilmeleri için senetlerin doğru şekilde doldurulması oldukça önemlidir. Hatalı işlemler neticesinde senetler geçerliliklerini yitirebilmektedir. Bu da özellikle satıcıların mağduriyet yaşamalarına neden olmaktadır. Senet doldurmaişlemleri sırasında bilerek alıcıları yanılgıya düşüren satıcılar da yok değildir. Bu gibi durumların yaşanması halinde ise mağdur olan taraf borçlular olmaktadır. Sayılan nedenler yüzünden her iki taraf da senetler hakkında yeterince bilgi edinmiş olmalıdır.

 

Senet Doldurma İşlemleri

Kişiler ya da kurumlar vermiş oldukları hizmetlerin tahsillerini senetler üzerinden yapabilmektedir. Bunun için senet belgelerine ihtiyaç bulunmaktadır. Belgeler anlatılacak olan şekilde doldurulmadığı hallerde herhangi bir hukuki değer taşımayacaktır. Bundan ötürü hizmet sunumu yapan firmaların ya da kişilerin senet nasıl doldurulur konusu hakkında detaylı bilgi temin etmeleri lazımdır. Senetlerin geçersiz olmaması için nasıl doldurulduğu kadar rıza içerisinde imzalanıp imzalanmadığı da araştırılabilmektedir. Örneği bir borçluya rızası dışında senet imzalatılması halinde o senedin geçerliliği ortadan kalkabilmektedir. Tabi ortadan kalkma için kişilerin yaşadıkları durumu ispat etmeleri şart olarak koşulmaktadır. Karşılıklı tarafların senetlerini geçerli kılabilmek için iş imza aşamasına gelmeden gerek vade gününde gerekse ödenmesi lazım olan miktarda ortak bir paydada buluşması önerilmektedir. Ancak bu şekilde ilerleyen dönemlerde yaşanabilecek olan sorunların önüne geçilmiş olmaktadır.

Senet Nasıl Doldurulur, Detay

Senet doldurma konusunda sıralı şekilde gitmek kafa karışıklığı yaşamadan sonuca erişim sağlanmasını temin etmektedir. Bu neden yüzünden düzenleme işini üstlenen bireyler öncelikle ilk satırda bulunan vade zamanı ve ödeme tarihi kısımlarını doldurmalıdır. Sonrasında ise hemen sağ taraftaki miktar bölümlerine sıra gelmektedir. Bu alandaki para miktarı rakamlarla yazılmalıdır. Olası küsuratlar ise kuruş yazan yere yazılmalıdır. Ödenmesi lazım olan parada herhangi bir küsurat bulunmaması hallerinde o alana – şeklinde bir çizgi çekilmesi yeterli olacaktır. Senet yazmak aslında zor değildir. Bireyler paragraf olan kısma gelindiğinde borçlunun ve paranın ödenmesi gerekli olan kişi – kurumun isim bilgilerini yazmalıdır. Sonrasında ise para miktarı yazılı şekilde yinelenmelidir. Son aşamada borçlu ve kefil adres bilgilerini girmek kalmaktadır. Kefil yoksa bu alana çizgi çekilerek boş bırakılmalıdır.

Senet Doldururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kurumlar ya da kişiler senet doldurma esnasında bahsedilecek olan kıstaslara özen göstermelidir. Aksinin olduğu durumlarda senetlerin geçersiz ya da eksik sayılma ihtimali ortaya çıkacaktır. Özellikle para miktarının yazılması aşaması çok önemlidir. Çünkü para miktarının baş ve son kısmına # işareti konmadığı zamanlarda senetler üzerinde oynanma ihtimalleri gündeme gelmektedir. Kişilerin sayılan ihtimallerden uzak şekilde işlerine bakabilmeleri için senet doldurma örneği incelemeden herhangi bir senede imza atmamaları önerilmektedir. Aynı şekilde senet düzenleme işlemleri sırasında hatalı şekilde atılan imzalar da senetlerin geçerliliklerini tehlike altına almaktadır. Bazı kişiler iki adet olan imza yerinin sadece birinin doldurulmasının yeterli olduğunu düşünmektedir. Fakat borçluların bu alanların ikisini de aynı şekilde imzalamaları lazımdır. Senet için kefil bulunmuşsa ismi borçlunun altında geçen kefiller de imzalarını atmalıdır. Böylelikle senetler resmi belge olarak değerlendirilebilmektedir.

Kaynak: https://www.kredivepara.com/


Ekonomi |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler