son dakika haberleri

Sarılığa İyi Gelen Yiyecekler

Yetişkin ya da bebeklerde görülebilen sarılık rahatsızlığı, kanda bilirubin maddesinin yükselmesine bağlı olarak vücudun çeşitli bölgelerinde görülen sararma durumudur.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Sarılığa İyi Gelen Yiyecekler
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 25.11.2019  21:18:00 eklendi.

Mide bulantısı, idrar renginin koyu olması, kabızlık, iştah kaybı, baş ağrısı, yüksek ateş ve karaciğer bölgesinde oluşan ağrı gibi belirtilere sahip olan sarılık tehlikeli bir durum olabilir. Yetişkinlerde ve bebeklerde farklı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan sarılık hastalığının tedavisi konusunda doktora başvurmak gerekir. Doktor tedavisine ek olarak sarılığa iyi gelen yiyeceklertüketmek de hastalığın kısa sürede atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Sarılık İçin Hangi Yiyecekler Faydalıdır?

Turp

Karaciğerdeki sorunlar nedeniyle ortaya çıkan sarılık rahatsızlığının önlenmesinde oldukça etkili besinlerden biri olan turp düzenli olarak tüketilmesi halinde vücuttaki bilirubin miktarının azalmasına yardımcı olacaktır. Sarılığın etkilerini de en aza indirmek için etkili olan turp bebekler için değil yetişkinler için uygundur. Limon ve ya zeytinyağı ile birlikte karıştırıldığında da sağlıklı bir besin olarak tüketilebilir. Günlük olarak tüketilen salatalara ya da yemeklerin yanına atıştırmalık olarak eklenebilir.

Domates

Domates tüketmek karaciğerin vücuttaki fazla olan bilirubini emerek vücudun rahatlamasına yardımcı olacaktır. Karaciğerin işlevlerini yerine getirebilmesi amacıyla tercih edilecek besinlerden olan domates, salatalarda ya da yemeklerde tüketilebilir. Çiğ olarak da tüketilebilecek besinlerden olan domates suyun içerisinde kaynatılarak sabahları aç karnına bu suyun içilmesi şeklinde de tüketilebilir.

Zeytin ve Zeytin Yağı

Sarılığa iyi gelen yiyecekler arasında bulunan zeytin karaciğerin ve diğer organların düzenli bir şekilde çalışması için tüketilebilir. Sarılık rahatsızlığının etkilerini azaltma noktasında en etkili besinlerden olan zeytin sabah kahvaltılarında ve gün içerisinde tüketilebileceği gibi zeytinyağı halinde de tüketilebilir.

Zeytin yaprağı da sarılık döneminde çay şeklinde tüketilebilir. Bunun için bir bardak suyun içerisine 4-5 yaprak zeytin yaprağı atılarak demlenir. Sabah ve akşam olmak üzere iki kere tüketilir ve sarılık için oldukça faydalıdır.

Zencefil

Karaciğeri koruyan besinlerden biri olan zencefil sadece sarılık konusunda değil pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilecek altın besinlerden olmaktadır. Karaciğeri koruma altına alarak sarılığın azalmasını sağlayan zencefil çay şeklinde tüketilebildiği gibi direkt olarak da yenebilir. Salatalara ve yemeklere de eklenebilen zencefilin kuru hali çay şeklinde demlenerek de tüketilebilir.

Lahana

Lahana vücutta biriken toksinlerin vücuttan atılmasında etkili olan besinlerden biridir. Ayrıca vücutta fazla miktarda bulunan bilirubinin atılmasını da sağlayacak olan lahana yemek şeklinde ve ya çiğ olarak da tüketilebilir. Salatalarda da kullanılabilen lahana, detoks içeceği haline getirilerek de hazırlanabilir.

Lahana, maydanoz, dereotu ve sade kekik ile birlikte hazırlanacak olan detoks içeceği haftada iki üç kere tüketildiğinde sarılığı ortadan kaldıracak kadar etkili olacaktır.

Enginar

Sarılık rahatsızlığı genellikle karaciğerin yorulmasına ve yıpranmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle karaciğeri güçlendiren besinlerin tüketilmesi gerekir. Enginar ise karaciğerin tazelenmesini sağlayacak besinlerden biridir. Yemek şeklinde ve ya salata şeklinde tüketilebilecek olan enginar taze olarak tüketildiği gibi kurutulmuş şekilde de tüketilebilir.

Bal, Tarçın ve Yumurta

Sarılık rahatsızlığı olan kişiler için sarılığın etkilerini azaltmak için bal, tarçın ve yumurta karışımı tüketilebilir. Kandaki bilirubin miktarını düzenleyecek olan bu karışım günlük olarak tüketilmelidir.

Fındık

Fındık tek başına tüketildiğinde de faydalı besinlerden biridir. Ancak sarılığı geçiren besinler içerisinde fındığın kakule ile tüketilmesi gerekir. 3 adet kakule ezilir, 6-7 tane fındık da ezilir. İkisi karıştırılan bu besinlerin üzerine az miktarda şeker eklenir ve bir yemek kaşığı tereyağ da eklenerek günde bir kere tüketilir. Sarılığın kısa sürede geçmesini sağlayan bu besin çok faydalıdır.

Kekik

Kekik salatalarda ve yemeklerde kullanılabilecek besinlerden biridir. İster taze olarak tüketin isterseniz de kurumuş haldeki kekiği birkaç su bardağı su ile demleyerek tüketin sarılığın etkilerinin yavaşladığını görebilirsiniz. Ayrıca gözlerdeki sarı rengin de gitmesine yardımcı olacaktır.

Ispanak

Ispanak vücudun içerisindeki fazla olan maddelerin atılmasını sağlayacak ve sarılığa neden olan maddenin vücutta dengelenmesine yardımcı olacaktır. Ispanak havuçla detoks içeceği haline getirilebileceği gibi yemek halinde ya da salata şeklinde tüketilebilir. Bağışıklık sisteminin düzenlenmesini sağlayan ıspanak sarılık nedeniyle oluşan pek çok belirtinin de ortadan kaldırılmasında etkili olacaktır. Ayrıca ıspanakla diğer yeşilliklerde tüketilebilir.

KAYNAK: saglikliyol.com


Sağlık |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler