son dakika haberleri

Rusya ile ticarette karantina krizi

Jet krizi sonrası domates başta olmak üzere birçok yaş meyve ve sebzede Rusya ile yaşanan kriz aşılırken, yeni dönemde bazı ürünlerle ilgili farklı bir sıkıntı gündeme geldi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Rusya ile ticarette karantina krizi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 21.09.2018  08:05:00 eklendi.

 Rusya'ya ihraç edilen 49 parti yaş meyve ve sebzede yapılan kontroller sonrası karantina zararlıları tespit edildi. Rus makamlarından Türk makamlarına iletilen bu tip bildirimlerin 2018 yılı içerisinde 236'ya ulaştığı ifade edilirken, hem üreticilerin hem de ticareti yapanların uyarıldığı öğrenildi. İlgililerin, Rusya'ya ihraç edilecek ürünlerin standartlara ve kriterlere uygun olarak, karantina zararlısı organizmalardan arındırılmış bir şekilde gönderilmesi için belirlenen eylem planındaki önlem ve çalışmalara dikkat edilmesi istendi.3 BİLDİRİM ALANA 1 AY ERTELEME

∂ Karantina Eylem Planı'nda yer alan maddelerden bazıları şöyle:

¥ İhracatçı firmaların bir Ziraat Mühendisi ile “Danışmanlık Sözleşmesi” imzalamış olması gerekecek.

¥ Rusya Federasyonu'na ihraç edilecek ürünlerde karantina etmenlerinden dolayı bildirim alınmasını önlemek amacıyla fumigasyon uygulaması ihracatçılara önerilecek.

¥ 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla, karantina ihlalleri sebebiyle-aynı ürün için 3 defa bildirim alan firmalara, Rusya Federasyonu'na ihracata o ürün için bir ay süreyle Bitki Sağlık Sertifikası (BSS) düzenlenmeyecek.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler