son dakika haberleri

Rusya ile Güney Kore arasında işbirliği

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in; Rusya’nın Uzak Doğu Bölgesini geliştirme planında Güney Kore’nin aktif olarak işbirliği yapmak isteğini vurguladı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Rusya ile Güney Kore arasında işbirliği
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 14.11.2017  15:50:00 eklendi.

 Filipinlerin başkenti Manila’da gerçekleştirilen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği liderler zirvesinde bir araya gelen Rusya ve Güney Kore liderleri ikili görüşmede bulundu. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in; Rusya’nın Uzak Doğu Bölgesini geliştirme planında Güney Kore’nin aktif olarak işbirliği yapmak isteğini vurguladı. Moon, Rusya’nın kuzey ekonomi politikası ve vizyonuyla daha güçlü bir ortaklık kurma planını yineledi.

 

Moon, meclisin, gemi inşaatı, limanlar ve Arktika rotaları gibi ikili ilişkilerini güçlendirmek için "dokuz köprü" adı verilen çeşitli alanlarda, Rusya ile eşzamanlı işbirliğini güçlendirmeye çalışacağını belirti ve Kuzey Ekonomik İşbirliği Başkanlığı Komitesi’nin Güney Kore'nin çabalarını ön planda tutacağını ekledi. Güney Kore lideri Moskova'nın Seul'un diplomatik ve güvenlik politikalarındaki en önemli önceliklerden biri olduğunu kaydederek, “Sadece Kore yarımadası ve Kuzeydoğu Asya için değil, aynı zamanda Avrasya’nın da istikrarı ve refahı için kilit rol oynamak için iki ülke arasındaki stratejik işbirliğine liderlik etmeye çalışacaktır” dedi.
 

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Güney Kore'nin Rusya'nın Asya-Pasifik'teki ortakları arasında yer aldığını ve iki ülke arasında dostça bir ilişki sürdüğünü söyledi. Ayrıca, Rusya'nın, Güney Kore gibi Kore Yarımadası barışına derin bir ilgi duyduğunu vurgulayarak, ülkesinin kararlı duruşunu vurguladı. 


Dünya |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler