son dakika haberleri

Rusya: ABD, Suriye’ye lejyoner yerleştiriyor!

Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynaklı bir açıklamada, ABD'nin petrol tesislerinin korunması ve silahlı grupların eğitimi için paralı askerleri Rojava'ya getirdiği dile getirildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Rusya: ABD, Suriye’ye lejyoner yerleştiriyor!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 20.07.2019  18:23:00 eklendi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Batı Kürdistan ve Doğu Suriye'den çekmekte olduğu askeri birliklerin yerine paralı asker yerleştirmeye başladığını iddia etti. Buna göre, sadece haziran ayında petrol tesislerinin korunması ve ABD'nin işbirliği içinde olduğu grupların eğitimi için 540 paralı asker ülkeye geldi.


Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, önceki günkü haftalık basın toplantısında konuyu gündeme getirerek şu iddiada bulundu:


“ABD yönetimi Suriye'den ilan ettiği asker çekme planını tuhaf biçimde uyguluyor. Suriye'den çıkan normal askerlerin yerine paralı asker, lejyoner yerleştiriyor. Arazide gerçekleştirdiğimiz gözlemlere göre Amerikan tarafı şu ana kadar Suriye'ye 4 bin kadar paralı asker yerleştirdi. Paralı asker yerleştirme planı özellikle haziran ayında hızlandı. Bir ayda Suriye topraklarına Amerikan komutasında olan 540 paralı asker getirildi. Bunların arasında üst düzey subay rütbeli 70 eğitmen var. Bu paralı askerlerin ana görevi Esed karşıtı silahlı muhalifleri desteklemek ve petrol tesislerinde kontrolü sağlamak. Rusya olarak bu gelişmeye göz yumabilirdik. Ancak bu lejyonerlerin tamamen ABD Savunma Bakanlığı'nın emrinde olması işin rengini değiştiriyor. Bu grupların Suriye topraklarında yasadışı bulunduklarını önemle vurgulamak isteriz” dedi.


BLACKWATER TARZI BİR YAPILANMA

Zaharova'ya göre lejyonerler 12-16 kişilik gruplar halinde getiriliyor. Paralı askerlerin petrol tesislerini koruması ve silahlı grupları eğitmesi öngörülüyor. Rus Sözcü, lejyonerlerin kimler olduğuna açıklık getirmedi ancak eski ABD'li komando Eric Prince'nin “Blackwater” isimli grubu Irak ve Afganistan'da taşeron asker olarak görev almıştı.


İnsan hakları ihlalleri ve savaş suçu işlemekle suçlanan Blackwater daha sonra adını XE olarak değiştirmişti. ABD Başkanı Trump, Suriye'den asker çekmeye hazırlandıklarını açıkladığı dönemde ABD basınında Eric Prince'in savaşın profesyonel paralı askerlere bırakılması için lobi yaptığına dair iddialar yer almıştı. 


NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Trump, 2018 yılının Aralık ayında Suriye'deki askerlerini çekme kararı açıklamış, ancak tepkiler üzerine geri adım atarak sadece sayının azaltılmasına karar vermişti. Trump, daha önce defalarca ABD'nin niye Ortadoğu'daki savaşlara trilyonlarca dolar harcadığını sorgulamıştı.


RUSYA'NIN SURİYE'DEKİ PARALI ASKERLERİ

Geçmiş dönemde medyaya yansıyan haberlerde Rusya'nın Suriye'de 6 bin dolar maaşla paralı asker görevlendirdiği dile getirilmişti.  Rusya'da, Suriye'ye müdahale öncesi çıkarılan bir kararname ile “barış zamanında” yaşanan askeri kayıplar devlet sırrı kapsamına alınmıştı. (TİMETÜRK)


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler