son dakika haberleri

Peynirci esnafı çözüm bekliyor

Van Peynirciler Çarşısı esnafı, kira borcu konusunda Van Büyükşehir Belediyesi’nden çözüm beklediklerini söyledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Peynirci esnafı çözüm bekliyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 16.10.2020  10:22:00 eklendi.

 Türkiye’de mart ayında ortaya çıkan koronavirüs pandemisi nedeniyle Van’da zor duruma düşen kesimlerden biri de Van Büyükşehir Belediyesi Peynirciler Çarşısı esnafı oldu.


 


Kısıtlamalar nedeniyle bir süre işyerleri kapalı kalan peynirci esnafı, kısıtlamalar kalktıktan sonra da istedikleri satışı gerçekleştiremeyince maddi sıkıntılarının daha da arttığını söyledi.


 


Mülkiyeti Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Peynirciler Çarşısı esnafı, şu an karşı karşıya oldukları en büyük sorunun, 2019 ve 2020 yılına ait ödemedikleri dükkân kiraları olduğunu belirtti.


 


KİRALARINI ÖDEYEMİYORLAR


 


Yaklaşık 50 dükkânın olduğu çarşı esnafı, bir kısmı 2019 yılına, gerisi 2020 yılına ait olan kira borçlarını ödeyemediklerini söyledi.

Esnaflar, kendilerinden biriken kira borcu talebinde bulunulduğunu belirterek, “Bu parayı ödemek zorundayız ama ödeyemiyoruz” diye konuştu.


 


“İŞ YAPAMIYORUZ”


 


Çarşı esnafı hem pandemi nedeniyle hem de fiyatların yüksek olması nedeniyle iş yapamadıklarını söyledi.

Üreticiden yüksek fiyatla satın aldıkları için peyniri daha normal bir fiyatla pazarlayamadıklarını belirten çarşı esnaflarından Rüstem Aydın, “Van’da peynir üretimi çok az. Şu anki nüfusa göre çok az. O nedenle fiyatı yüksek oluyor. Eski peynir şu anda 45-50 TL arasında, bu da satışları yüzde 60 oranında etkiliyor. Tabi insanların alım gücü de önemli, pandemi şartları malum, o nedenle istediğimiz satışı yapamıyoruz, aramızda bazen siftah yapmayanlarımız bile oluyor” dedi.   


 


KİRA BORCUNA ÇÖZÜM İSTİYORLAR


 


Van Büyükşehir Belediyesi’ne kira borçlarının olduğunu belirten çarşı esnafı, söz konusu kira borcunun ya ertelenmesi ya da taksitler haline dönüştürülmesi talebinde bulundu.


 


Belediye Meclisi’nin ertelemeyle ilgili bir karar almasını beklediklerini söyleyen esnaflar, "Gerçekten mağdur durumdayız. Bu konuda bir çözüm bekliyoruz" dediler.

 

 

Prestij Haber: Adil HARMANCI


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler