son dakika haberleri

Özalp’ta ‘Hasankeyf’ sergisi

Özalp Belediyesi sponsorluğunda Gazeteci – foto muhabiri Ciwan Değer’in Özalp’ta açtığı Qêrîna Bêdeng (Lal Çığlık) isimli Hasankeyf konulu fotoğraf sergisi yoğun ilgi gördü.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Özalp’ta ‘Hasankeyf’ sergisi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 10.10.2019  13:47:00 eklendi.

 Belediye hizmet binasında fotoğraf severlerin beğenisine sunulan serginin açılışını Özalp Belediyesi eş başkanları Dilan  Örenci ve Yakup Almaç ,belediye başkan yardımcısı Turan Sarıgül, belediye meclis üyeleri ve HDP Özalp ilçe yöneticileri ile çok sayıda vatandaş  yaptı.‘Hasankeyf’in çığlığına Özalp’tan ses olmak istedik’


İlçe halkının  yoğun ilgi gösterdiği serginin açılışında konuşan Belediye Eşbaşkanı Dilan Örenci,  “Geçmişi 12 bin yıla dayanan Hasankeyf gibi bir değerin baraj altında bırakılıyor. Hasankeyf gibi bir güzellik bir daha görülmeyecek ama maalesef mevcut iktidar bu güzelliği talan etti. ” dedi. Tüm çabalara rağmen iktidarın geri adım atmayarak Hasankeyf’i sular altında bıraktığını  belirten eş başkan Örenci Hasankeyf’in çığlığına Özalp’tan bir ses vermek istediklerini aktardı.


‘Sessiz kalan herkesin ayıbıdır’

Daha sonra söz alan belediye eş başkanı Yakup Almaç, ‘’  Birçok medeniyete beşiklik yapmış Hasankeyf’in  kapitalist sisteme kurban edilmesi insanlığın ayıbıdır. Dünya veya Avrupa Bir taraftan diş fırçası ile  coğrafyamızda tarihi kanıtları bulmak için yoğun çaba harcarken ancak ansiklopedilere sığmayacak kadar tarih barındıran  Hasankeyf’in sulara gömülmesi ve yok edilmesi tüm Türkiye’nin ve sessiz kalan dünyanın ayıbıdır. ‘’ ifadelerini kullandı. Yaptıkları çalışma için sergi sahibi Ciwan Değer’e teşekkür eden eş başkan Almaç , söz konusu sergiye ev sahipliği yaparak Hasankeyf’e dair bir bilinç oluşturmaya çalıştıklarını kaydetti.


‘Mücadelemiz sürecek ve mutlaka kazanacağız’

Kişisel sergisini açan foto muhabiri ve gazeteci Ciwan Değer ise Hasankeyf ile 33 kurşun olayını benzettiğini belirttiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı: ‘’ Tarih talan ediliyor, yok ediliyor. İnsanlığa bir saldırıdır Hasankeyf’in bu durumu. Sadece Mezopotamya  medeniyetine değil tüm dünya medeniyetlerine ait 12 bin yıllık eserler çıkıyor. Ne yazık ki şu an sular altında bırakılıyor. Dinamitlerle yerle bir ediliyor. Sözüm ona tarihi eserleri taşıyorlar ama her çiçek kendi ikliminde güzeldir. Bu talanı  kabul etmiyoruz,  mücadelemiz sürecek ve mutlaka kazanacağız. ‘’ Devamında konuşan Civan Değer’in eşi ve aynı zamanda çalışma ortağı Helin Değer de benzer ifadeleri kullanarak 12 bin yıllık tarihin sular altında kaldığını ve tüm çabalara rağmen buna engel olamadıklarını söyledi.


Son olarak konuşan Özalp Belediyesi meclis üyesi Abdurrahman Bedir ise Hasankeyf’in  çıkarlar uğruna heba edildiğini belirtti.  Bedir, ‘’ Tarihi eserler insanlığın ortak mirasıdır. Geçiş ile gelecek arasında bir köprü gibidir. Bu yüzden bizler için bir görevdir buna sahip çıkmak. Bu tarz insanlığın ortak değeri olan  tarihi eserler korunmalı ve gelecek nesillere bırakılmalıdır. ‘’ ifadelerinde bulundu.


 Konuşmalardan sonra belediye heyeti salondan ayrılırken sergi, ilçe halkının yoğun ziyaretiyle gün boyu sürdü.

 

​​​​​​​


Özalp |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler