son dakika haberleri

'Öldürme sakat bırak ve yönet' ödül getirdi

İsraillilerin Filistinlileri bilerek sakat bıraktığını yazan akademisyen en yüksek düzeyde akademik ödülün sahibi oldu.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
'Öldürme sakat bırak ve yönet' ödül getirdi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 19.09.2018  15:44:00 eklendi.

 Rutgers Üniversitesi'nden Prof. Jasbir Puar, “National Women's Studies Association's Alison Piepmeier” ödülünü lmaya hak kazandı. Prof. Puar, İsrail'in kontrolü altındaki Filistinlilerin bilerek sakat bırakıldığını kitabında delilleriyle ispatladı. Kitabın adı ise “Sakatlama Hakkı: Güçsüzlük, Yeterlik ve Sakatlık” adını taşıyor.


FİLİSTİNLİLERİ HAYATTA AMA SAKAT BIRAK POLİTİKASI

Kadın ve cinsiyet çalışmaları alanında unvanı olan Puar, Filistinlilerin önderliğindeki BDS Hareketi'nin de destekçisi. Puar'a göre, “İsrail'in taktiksel hesaplamalarında tümleyen bir mantıkla uzunca bir süredir yerleşimcilerin sömürgeci yönetimle idaresi yatıyor.” Bu ise yine akademisyenin tabiriyle “Yaralanmalara neden olmak ve Filistin halkının kontrol edilebilmesi için daima hayatta fakat zayıf bırakılması.”


Puar'ın kitabının yayıncısı Duke University Press'ten yapılan açıklamada ise kitapta yazarın “İsrail'in Filistin'e yönelik politikalarına tercüman olduğu ve İsrail'in Filistinlileri yaralanmaya açık bırakarak nasıl biopolitik hale getirdiğini ortaya koyuyor” denildi. “Öldürme hakkına ilave olarak Puar'ın yazdığı sakatlama hakkı, İsrail devletinin yetkinsizleştirmeyi karartmak için liberal çerçevede Filistinlilerin vücutlarını kitlesel olarak güçten düşürmesidir” diye ekledi. 


ÇAĞDAŞ SAKATLAMA POLİTİKALARI

Ödül komitesi yaptığı açıklamada ise Puar'ın kitabının “Birçok disiplinle iç içe şekilde çağdaş sakatlık politikalarında bize öğreteceği çok şey olan büyük bir kilometre taşı” olduğunu belirtti.


Kaynak: middleeastmonitor.com

TİMETÜRK ÇEVİRİ


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler