son dakika haberleri

Öğrencilerinden ‘İletişimde Engelsizsiniz’ çalışması

KAYI ilkokulu öğrencileri Dünya Tiyatro Günü’nde işaret diliyle tiyatro oyunu sergileyerek ‘İletişimde Engelsizsiniz’ projesine destek oldu.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Öğrencilerinden ‘İletişimde Engelsizsiniz’ çalışması
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 28.03.2017  17:05:00 eklendi.

Dünya Tiyatro Günü’nde Çekmeköy’de KAYI okullarından 7’si 1’nci sınıf, 2’si ise 3’üncü sınıf toplam 9 öğrenci işaret diliyle tiyatro oyunu sergileyerek ‘İletişimde Engelsizsiniz’ sosyal sorumluluk projeleri için farkındalık oluşturdu.

 

 

Türkiye’de ilk kez uygulanan ECAS Programlarından biri olan bu ‘ilk’ uygulama ile Türk İşaret Dili eğitimi anaokulu 4 ve 5 yaş, ilkokul 1’inci ve 2’nci sınıf öğrencileri için zorunlu bir ders ve yeni bir yabancı dil olarak KAYI Okulları müfredatında yer verildi. Aldıkları bu eğitim sayesinde işaret dili ile konuşabilen, şarkı söyleyebilen öğrenciler, dünya tiyatro gününde özel bir program organize etti. Programa ilk olarak ünlü tiyatro oyuncusu Nezih Cihan Aksoy ile başlandı. Tiyatro ve oyunculuk ile ilgili öğrencilerin sorularını yanıtlayan Aksoy, öğrenciler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Ünlü tiyatro oyuncusu Aksoy’un söyleşisi sonrasında ise sahneye çıkan öğrenciler Pamuk Prenses ve 7 Cüceler masalını işaret diliyle sergileyerek kendilerinden farklı ve engelli kişilere yönelik olarak toplumsal duyarlılığa dikkat çekti.
 
 

“Çocuğun 7 yaşına kadarki öğrenme deneyimleri çok önemli”

 

Bir çocuğun kendini ifade etmede 100’den fazla dilinin olduğunu belirten KAYI Okulları CEO’su Deniz Demirtaş, “Eğitimde, akademik gelişime paralel olarak; empati yeteneği gelişmiş, hayatın farklı alanlarında bilgi ve beceri sahibi olmuş, yaşayarak öğrenen, sorgulayan, kendi renk ve düşüncelerini ortaya koyabilen bireyler yetiştirmenin önemi çok büyüktür. Büyüklerimizin bir sözü vardır, ‘7’sinde neyse 70’inde odur’ diye. İşte bu söz çok doğru. Bir çocuğun 7 yaşına kadarki öğrenme deneyimleri çok önemli. Çünkü o yaşlarda bireyin kişisel gelişimine ilişkin temel öğrenmeler neredeyse tamamlanmış oluyor. İşte biz de bu süreçte 3 yaşından itibaren doğru bir anaokulu eğitimi ile devreye giriyoruz. Anaokulundan itibaren öğrencilerimize zorunlu olarak Türk İşaret Dili eğitimi veriyoruz. Üstelik bu eğitim, sadece teoride kalmıyor. Öğrencilerimizin öğrendikleri Türk İşaret Dili’ni hayatlarına dahil edecek çalışmalar yürütüyoruz. Bu özel günde de konuyu tiyatro perdesine taşıyarak çocuklarımızın yeteneklerini göstermek, işitme engelli bir çocuğun sadece kendileri gibi çocuklarla değil, duyma sorunu olmayan çocuklarla da kolayca iletişime geçebileceğini, çocuktan çocuğa geçen bu empati gücüyle toplum için daha duyarlı bireyler gelişeceğinin işaretlerini verdik” dedi.
 
 
 
Demirtaş, öğrencilerin işaret dili ile sahneye taşıdıkları Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalını Mayıs ayında gerçekleşecek KAYI Festivalinde işitme engelli çocuklara da sergileyeceğini belirtti.

Eğitim |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler