son dakika haberleri

Moringa tohumunun faydaları nelerdir?

Mucize bitki olarak bilinen moringa bitkisi tohumundan köküne kadar insan sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Moringa tohumunun faydaları nelerdir?
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 08.01.2018  13:44:00 eklendi.

Yapılan gözlemlere göre moringa çayı zararları bulunmamaktadır. Bu bitkinin kurak ve tropikal iklim koşullarına sahip olan bölgelerde yetiştirilmesi oldukça kolaydır.


Moringa bitkisi nedir? Tohumu ne işe yarar?


Moringa bitkisini özel yapan en büyük etken tohumlarının suyu temizleme özelliğinin olması. Su içerisine atılan tohumlar bir süre sonra sudaki bakterileri öldürür ve kirli suyun kalıntısını suyun dibine çökmesini sağlar. Suyu temizleyecek olan tohumların özellikle ağaç diplerine dökülen tohumlardan tercih edilmesi suyun çok çabuk berraklaşmasına yardımcı olur. Su içerisinde yer alan bakteriler hızlı bir şekilde ölür. Moringa tohumunun yanı sıra yaprakları ve çiçekleri de insan sağlığı için en önemli kaynaklardan biri olarak bilinmektedir. Ağacın tohumları sağlık ve kozmetik sektöründe sıkça tercih edilen ham maddelerden biridir.


Moringa tohumunun faydaları nelerdir?


Moringa tohumu nasıl kullanılır?


Moringa bitkisi kökleri ve çiçekleri ile mucize bitki olarak bilinir. İnsanlar için vitamin ve mineralleri barındırdığından doğal vitamin ve mineral kaynağı olarak tercih edilmektedir. A, C ve E vitamini ve cildin canlanmasını sağlar.


Moringa kabızlık sorununa yardımcı olur. Ağrı kesici özelliği ile vücudun ağrılarını azaltır.


Antioksidan görevi sayesinde vücudun yenilenmesi için tercih edilerek kanser koruyucu olarak kullanılabilmektedir. Gut hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde sıkça tercih edilir.


Moringa bitkisi kökten çiçeklerine kadar fayda sağlayan bir bitkidir. Bu bitkinin hem çiçekleri hem de tohumları sağlık ve kozmetik sektöründe tercih edilmektedir. Tohumları suyun içerisine katıldığında dezenfektan görevi görerek su içerisinde bulunan bakterileri yok eder. Moringa tohumu demlenerek kullanılabilmektedir. Ayrıca Moringa çiçekleri de bitki çayı olarak kullanılıp sağlık açısından tercih edilebilmektedir. Moringa yaprakları kurutulup bitki çayı olarak ve cilt bakımı için kullanılabilmektedir. Tohumlarının ezilerek peeling etkisi yaratması için kullanılabilir. Bunun yanı sıra demlenmiş tohumlarda tonik etkisi yaratılabilir. Bu bitkinin mucizevi bitki olarak kullanılması ve vücut sağlığında etkili olması bitkinin her koşulda dayanıklı olmasına yardımcı olur.


Moringanın içeriğinde neler var?


İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücuda doğal vitamin ve mineral kaynağı olarak alınmaktadır. Bu bitki hakkında en çok merak edilen konu moringa çayı zayıflatırmı sorusudur. Moringa tohumları kaynatılarak tüketildiğinde vücudun ödem atmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra az miktarda karbonhidrat barındırdığı için yağ yakımına katkı sağlamaktadır. Bitkinin tohumları protein bakımından zengin olduğu için yoğurt içerisine karıştırılarak tüketilebilmektedir. Moringa tohumları ayrıca Malezya' da fıstık olarak tüketilmektedir. Kavrulan tohumlar kuruyemiş olarak tüketildiğinde de vücut sağlığı için oldukça önemlidir.


Sağlık |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler