son dakika haberleri

Mimarlar Odası Van Şubesi Başkanı Kartal: İmar tadilatları yanlıştır

Mimarlar Odası Van Şubesi Başkanı Barış Kartal, Van’da özellikle son dönemlerde gündeme gelen kent meydanı, stadyum projesi, tramvay, kent estetiği gibi birçok konu ilgili açıklama yaptı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Mimarlar Odası Van Şubesi Başkanı Kartal: İmar tadilatları yanlıştır
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 11.01.2018  22:59:00 eklendi.

Mimarlar Odası Van Şubesi Başkanı Barış Kartal'ın açıklamaları şöyle: 

 

Van’ın uzun yıllardır hayalini kurduğu ve beklediği Kent Meydanı Projesinin yerinin yanlış bir seçimi olduğunu söyleyen, Mimarlar Odası Van Şubesi Başkanı Barış Kartal ‘Yaklaşık beş ay önce Valilik tarafından açıklama yapılarak Hükümet Konağının yıkılacağı ve yerine Kent Meydanı yapılacağı açıklanmıştı.

 

Yıllardır yapılması beklenen ve tarafımızdan defalarca açıklanan Kent Meydanı projesini olumlu bulduğumuzu beyan etmiştik. Bu kentin meydana ihtiyacı olduğunu ve en uygun yerinde Hükümet Konağının bulunduğu alan olduğunu dile getirmiştik. Projeyi desteklediğimizi söylemiştik. 2 hafta önce basına yapılan açıklamayla Kent Meydanının yerinin değiştiğini ve projenin hazırlanma aşamasında olduğunu tesadüfen öğrendik. Düşünün ki kentte bir meydan yapılacak, yeri değiştirilecek ve bizler STK’lar olarak bunu basından öğreneceğiz. Sonrasında görsellerle baktığımızda Eski Belediye Binasının yerinin de dahil edildiği bununla birlikte Merkez Bankası binasının da yıkılarak mevcut park ile birileştirerek koca bir kent meydanı olacağını öğrendik. İlk olarak şunu söylemek isterim ki Van İlinde belki de tek sivil mimari yapı olan Merkez Bankası Binasının yıkılacak olması tarafımızca üzüntüyle karşılandı. Umarım gerçek bir haber değildir.

 

 

Van İlindeki en şık binalardan biri olan çevresine saygılı, sadelikle zarafetin birleştiği içinin de fonksiyonel olduğu ender bir binanın korunması gerektiğini sahip çıkılması gerektiğini düşünüyoruz. Görselleri incelediğimizde Kent Meydanı olarak tasarlanan yerin meydandan çok park havasında olduğu görülmektedir. Herhangi bir donatının olmadığı, kentlinin orda sosyal bir faaliyette bulunamayacağı bir yeşil alan çalışması havası vermektedir. Yıkılan Belediye Binasının yerinin yeşil alan olarak değerlendirilmesini olumlu buluyoruz. Yoğun bir yerleşim alanında insanların nefes alıp dinlenebileceği bir alanın olması doğru bir çalışmadır ama bunun adının meydan olarak konulması doğrumudur bunu konuşup,tartışmamız gerekmektedir. Kent Meydanı’nın bütünleyici bir yer olması gerekir. Yani insanların meydanda toplanıp sosyal faaliyette çeşitli gereksinimlerini karşılayacağı ve merkezi bir yerde bulunması gerekmektedir. Meydanlarda çeşitli aktiviteler olacak, basın açıklamaları, konserler, gösteriler olacak. Bunun içinde en uygun yerin Hükümet Konağının olduğu alan olduğunu düşünüyorum. Yapılması planlanan yer ise Sanat Sokağından gelen bir akstır. Eğer Sanat Sokağının karşısı da bir boşluk olmuş olsaydı sirkülasyon o şekilde sağlanmış olsaydı düşünülebilinirdi ama binaların arasında gizlenmiş saklı kalmış alanın meydan olarak düşünülmesini doğru bulmuyorum. Ama biz tuttuk Sanat Sokağı karşısına bir AVM yaptık. O dönemde de yanlış bir karar olduğunu söylemiştik. Bu yoğunluktaki bir güzergâhta AVM olmaz. Türkiye’nin hiçbir yerinde ana arterler üzerinde o yoğunlukta AVM yoktur. Yakın zamanda 500 m mesafeyle 3 tane AVM olacak.Bu halde bile iki tanesi kapalıyken hafta sonları Van AVM’nin önünden araçla ana caddeye gelmek uzun zaman almaktadır.Zaten yoğun olan bir alana daha da yoğunluk eklerseniz ulaşımda sıkıntılar artacaktır. Belki şu an için ne demek istediğimiz anlaşılmıyor ama 3-5 yıl sonra daha da net olacak bu durum ve haklılığımız anlaşılacak. Merkezden uzak yerlerde yapılarak yapıldığı bölgenin de gelişmesi merkezin yoğunluğunun azalması düşünülebilinirdi’’ dedi.


Van’da Kamu Kurumları ve Belediyelerin yapmak istedikleri projeler hakkından Mimarlar Odasından herhangi bir fikrin alınmadığını söyleyen Kartal, ‘Yerel yönetimler ve kurumlar projelerini maalesef bizlerle yani STK’larla paylaşmıyorlar. Bizler projeleri sonradan öğreniyoruz. Mimarlar Odası’ndan hariç TMMOB’a bağlı birçok oda var. Onlarda böylesi bir durumdan şikayetçidirler.Kentliyi bizleri bu kadar ilgilendiren konularda ortak akılla hareket etmemizin daha doğru olacağını düşünüyorum. Sonuçta bizler bu kentin bileşenleri ve dinamikleyiz. Tabi ki son karar verme aşaması projeyi yapanındır fakat keşke en azından görüş alınsa. Van’da yapılması planlanan projeleri basından öğrenmek bizleri üzüyor. Mesela Kent Meydanı için nasıl bir fizibilite çalışması yürüttüler. Bu şehirde bir günde insanlar nerede toplanıyor, şehir merkezinde bir günde kaç kişi oluyor, ihtiyaçları nelerdir? öyle bir çalışma yapıldı mı? Kentliye sordular mı acaba ne olmasını nasıl olmasını istersiniz diye. Bu kararın alınmasında herkesin paydaş olması gerektiğini düşünüyorum.Önemli bir projedir yapılmasını doğru buluyoruz kesinlikle.Ama yer konusunda endişelerimiz var’’ dedi.


Van’da uzun yıllardır herkesin dilinden düşürmediği STK’ların iletişim kopukluğu sorunundan da söz eden Kartal, ‘Van’da bulunan Sivil Toplum Kuruluşları arasında ciddi kopukluk var. Mesela bazen bazı konularda TMMOB tek başına kalıyor, Van TSO tek başına kalıyor. Van’da bazı STK’lar ise zaten hiçbir şeye müdahil olmuyor. Bizimde aramızda ne yazık ki bir kopukluk var, iş birliği içinde değiliz. İlişkilerin daha sağlam olması gerekiyor’’ dedi.


Van’da son dönemlerde İnşaat sektörünün durma noktasına gelmesinde büyük etken olan İmar Tadilatlarının aslında yanlış olduğunu vurgulayan Kartal, Van’da İmar tadilatları ile ilgili en çok mücadele eden kurum Mimarlar Odasıdır. Biz Mimarlar Odası olarak İmar Tadilatları konusunda biraz farklı düşünüyoruz. Aslında biz Deprem sürecinden sonra o treni kaçırdık. Deprem döneminde İmar Planı hazırlanırken keşke işi bilen bileşenlerin de olduğu ve aynı fikir üzerinde karar alınmış bir İmar Planı olmuş olsaydı. Sonuçta bir plan yapılmış o plana uymak gerekiyor. Tadilat olayını desteklememiz mümkün değil. Sayın Valimizin tadilatlara müsaade etmemesini doğru buluyorum. Yalnız işin bir başka tarafı var.Geçmişte bu kentte yapılan tadilatların hepsi parsel bazında yapıldı. Parsel bazında yapıldığı için bazı adalarda çoğu parsel tadilatla arttırıldı ama diğer parseller düşük katta kaldı.Onlarında düzeltilmesi lazım.Yani bir adada 10 parsel varsa 8 tanesi 7 kata müsaadeliyse geri kalan 2 parselide 7 yapmak gerekiyor.Ama hiç yapılaşmanın olmadığı yerlerde yüksek kat verilirse sıkıntı olur. Alt yapısı yapılmadan ulaşımı donatısı hazırlanmadan kat yüksekliği artırımı ile orda ki yoğunluğu arttırmış olursunuz. Bence en doğrusu revize imar planıyla bir defada hali hazırlara uyaraktan planın yapılması ve bir daha kesinlikle o planın delinmemesi gerekmektedir. Bunu başarabilirsek kentleşme anlamında iyi bir adım atmış oluruz’’ dedi.


Kent estetiğinin oluşmamasında herkesin suçlu olduğunu söyleyen Kartal, ‘Van’da oluşan çarpık kentleşme, İmar Tadilatları gibi kent estetiğinin olmaması hepimizin suçudur. Mimarlar suçlu, Mühendisler suçlu, denetlemeyenler suçlu, vatandaş suçlu, kurumlar suçlu, yerel yönetimler suçlu yani hepimiz suçluyuz. Bakın hemen karşımızda 3 tane bina var az aşağıda. Üçünün de asma katları var ve üç asma katta aynı hizada değil. Kırmızı kod olayının acilen yapılması ve uygulanması gerekmektedir. Yoksa böyle yan yana olan binalarda bile kod olayını tutturamayız. Büyükşehir Belediyesinin kendi İmar Yönetmeliğini çıkartması gerekmektedir. Büyükşehirlere bu imkan veriliyor.Çünkü Tip İmar Yönetmeliği genel olarak çıkartılmış olup, bize uymayan bölgesel şartlardan dolayı bazı maddeler var.Bence Büyükşehir Belediyesi kendi İmar Yönetmeliğini çıkartırsa teknik elemanların projeleri ve uygulama aşamasında daha kolaylık olacağını düşünüyorum’’ dedi.


Van’ın kimlik sorunu yaşadığını dile getiren Kartal, ‘Maalesef ki Van’ın bir kent kimliği yok. Van dışına çıktığınızda şehirlerdeki yapıları gördüğünüzde bir kent kimliğinin olduğunu ya da kent kimliği arayışı içinde olduklarını görebiliyoruz. Fakat Ne yazık ki Van’da ne kent kimliği nede bu kimliği arama çabası var. Kentimize baktığımızda evet bu kentte böyle bir kent kimliği var diyebileceğimiz bir alan yok. Bir kentin kimliğinin oluşmasında biz Mimarlara çok büyük görevler düşüyor. Sonuçta binaya ve cepheye estetik veren güzel görünmesini sağlayan bizleriz. Fakat her şey biz Mimarlarda bitmiyor. Evet, biz cephe tasarımlarını yapıyoruz ama sonrasında müteahhit bu tasarımdan vazgeçiyor. Bakın her yeni yapılan binanın önünde 3 boyutlu o binayı tanıtan tabelalar görüyorsunuz. Fakat çoğu zaman inşaat aşamasındaki 3 boyutlu tanıtım tabelası ile inşaat bittikten sonraki bina ile hiçbir ilgisinin olmadığını görebiliyoruz. Keşke Mimarların verdiği özelliğe Müteahhitte uysa, keşke bizlerde bu konuda Müteahhitleri ikna edebilsek. Fakat yinede herkes üstüne düşeni yapmalı. Van’da konut ihtiyacını karşılama ile barınma düşüncesinin yanı sıra insanların barınma ihtiyaçlarını bir yaşam alanı olarak değerlendirip buna uygun yapıların oluşmalarını sağlamaları gerekmektedir. Bu yaşam alanlarında oyun alanları, otoparklar mevcut olabilecek düzeyde yapılması gerekmektedir. Tüm herkes eğer yaşam alanı ve kent estetiğini düşünerekten yapılaşmaya giderse o zaman bir kent kimliğimiz oluşur. Yeni yaşam alanları oluşturmamız lazım. Belli bir alana sıkışıp kaldık’’ dedi


Önceki dönemde Kentin estetiğini korumak adına kurulan bir Kent Estetiği Kurulu olduğunu söyleyen Kartal, ‘Kent Estetik Kurulu diye bir kurul vardı. Bir dönem de çalışıyordu. Bazı şehirlerde Kent Estetiği Kurulu bir binanın boyasının rengine bile müdahale edebiliyor ve karar verebiliyor. Yani herkes istediği gibi binasını boyayamıyor. Başka illerde bir bina yapan kişi ya da kişiler Kent Estetiği Kuruluna Müracaat ediyor ve kurulun verdiği projeler ve kararlar ile o binalar yapılıyor ya da boyanıyor. Van’a baktığımızda Kent Estetiği diye bir olgu ya da bir çalışma mevcut değil. Herkes kendine göre işine nasıl geliyorsa o şekilde yapıyor. Geçmiş dönemlerde Ünsal Keser arkadaşımız o dönem şubenin başkanıydı, bize bildirilen bir yazı vardı böyle bir kurula katılır mısınız diye bizde seve seve katılacağımızı söylemiştik. Sonrasında yani şu an Van’da öyle bir kurul var ama aktif çalışmıyor. Kent Estetik Kurulunun aktif hale getirilmesinin kentimiz için faydalı olacağını düşünüyorum’’ dedi.


Yıllardır Van’ın özlem duyduğu Tramvay Projesinin Van için bir hayal olduğunu dile getiren Kartal, ‘Az öncede dediğim gibi yeni yaşam alanları oluşturmamız lazım yoksa çok dar bir alanda kaldık ve genişleyemiyoruz. Bunu bir çok il başardı yeni bulvarlar açtı yeni yaşam alanlarını o taraf kaydırınca doğal olarak bazı sorunlarda kendiliğinden çözüldü.Hem yollarımız dar yeterince geniş değil, hem de alternatif yollarımız yok. Van sadece üç tane caddeye şıkışıp kalmış durumda. Herkes aynı yolları kullanmak zorunda kalınca ve araç sayısı da çok fazla olunca maalesef trafik çekilmez bir hal alıyor. Örneğin yollarımız bu kadar dar olmasına rağmen koca koca otobüsler alındı. Yollarımız o kadar dar ki Otobüs geçtiği zaman yanından başka bir araç geçemiyor. Son dönemlerde tramvay konusu konuşuluyor. Şimdi Kampus ve Edremit arası yapılması düşünülüyor. Ya şimdi tamam yapın yapmasına ama bu güzergahta iki tane Karayollarının yaptığı bat-çık alt geçit var. O yapılmak istenilen Tramvay o bölgelerde nerden geçecek. O Yapılan Bat- Çık alt geçitlerinden sonra metro, Tramvay bu ilde hayaldir. Bir örnek vereyim, yıllar önce bir Belediye Başkanı Kayseri’de Sivas Caddesi diye bir caddenin tam ortasına yani bir bölümünü tel örgü ile kapatmış. Fakat birileri çıkıp Başkan zaten trafik sorunu var böyle bir uygulamaya nasıl gittiniz diye sormuş, Başkan da demiş ki ilerleyen yıllarda bu cadde öyle bir hale gelecek ki bu araçlar insanlara yetmeyecek biz o tel örgülü kısma farklı bir şey yapacağız diye. Bugün o başkanın tel örgüler ile çevirdiği bölgeden tramvay geçiyor, bizimde aynen böyle ileriye dönük çalışmalar yapmamız lazım. Yani Kale Kavşağı ve İki Nisan Kavşağına bat-çık yapacaksınız sonra biz o güzergaha metro, ya da tramvay yapacağız diyeceksiniz, böyle bir şey mümkün değil. Bunlar zamanında düşünülmesi gereken çalışmalardı. Yani bu tarz yatırımların fizibilite çalışmaları eksik yapılıyor. Çok hızlı kararlar veriliyor.İyicene bir fizibilitenin yapılması lazım.Mevcut yol üzerinden tramvay yapılabilir mi alan yeterlimidir hepsi zaman alacak işler.Maliyet açısından çok yüksek işler.Öyle kolay değil.Çevre yolu açılırsa ulaşım sorununu kısmen çözüleceğini düşünüyorum. Sayın Valimiz açıklamıştı çevre yoluyla ilgili çalışmalar var umarım en kısa zamanda hayata geçirilir’’ dedi.


Van depremin kent için büyük bir fırsat olduğunu fakat değerlendirilemediğini dile getiren Kartal, "Van depreminden sonra ciddi bir göç aldık. Bu göç Van’ın dengesiz bir şekilde büyümesine neden oldu. Van obur bir büyüme gösterdi. Başımız küçük kaldı ama kent merkezi dediğimiz gövdemiz çok geniş olmaya başladı. Van bu dengesiz büyümeye hazır da değildi, alt yapı olarak hazır değildi. Göçle birlikte çeşitli sorunlarda baş gösterdi bu kentte.Hala ciddi bir yapı stokumuz yok.Depremden sonra yıkılan siteler yeni bu sene yapılmaya başlandı.Bu dönem adeta inşaat patlaması yapıldı bu kentte.Zaten kent inşaat kenti maalesef ne turizm ne sanayi şehriyiz.Bunun için biz odalara önemli görevler düşüyor.Her konuda her türlü desteğe yardıma hazır olduğumuz belirtmek isterim" şeklinde konuştu.

 

KAYNAK: BİSESVAN


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler