son dakika haberleri

Mahkemeden Perwer'e tazminat kararı

Anayasa Mahkemesi, Şivan Perwer'e 14 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Mahkemeden Perwer'e tazminat kararı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 11.01.2017  10:30:00 eklendi.

Anayasa Mahkemesi, Şivan Perwer ile sanatçı Güler Işık arasında 12 yıl süren “şarkının izinsiz kullanılması” davasında makul sürede yargılama hakkının ihlal edildiğine, bu nedenle Perwer'e 14 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

 

Şivan Perwer'in, “Bejna Zirav” adlı eserinin Güler Işık tarafından izinsiz olarak uyarlanıp “Narım” adı ile seslendirilmesi ve albümüne konulması ile ilgili davanın 12 yıl sürmesi konusu Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.

 

Şivan Perwer, avukatı aracılığı ile bireysel başvuru kapsamında Anayasa Mahkemesi'ne, “Makul surede yargılama hakkının ihlal edildiği” iddiası ile başvuru yaptı.

 

Başvuruda Şivan Perwer'in kimliğinin gizli tutulması da istendi.

 

Anayasa Mahkemesi, verdiği kararda başvurucunun söz ve müziği kendisine ait şarkının izinsiz olarak kullanılması nedeniyle ortaya çıkan maddi ve manevi zararının giderilmesi talebiyle 22 Mayıs 2002 tarihinde dava açtığını, İstanbul 1'inci Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nin 26 Nisan 2012 tarihli kararıyla davanın kısmen kabulüne karar verdiğini ve kararın Yargıtay 11'nci Hukuk Dairesinin 20 Aralık 2013 ilamı ile onandığını, yapılan karar düzeltme talebinin ise reddedildiğini belirtti.

 

Mahkeme verdiği kararda başvurucunun kimliğinin gizli tutulması talebini de kabul ederek şöyle dedi:

 

"Başvurucunun makul surede yargılama hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddiasının kabul edilebilir olduğuna, başvurucuya net 14 bin lira manevi tazminat ödenmesine, tazminata ilişkin diğer taleplerin reddine karar verilmiştir." 


Ne olmuştu?

Şivan Perwer, avukatı aracılığı ile 2002 yılında sanatçı Güler Işık’ın “Olsun be yar” adlı albümünde “Narım” isimli eseri seslendirmesini yargıya taşıdı.

 

Eserin, 1992’de çıkarttığı “Zembilfroş” albümünde yer alan “Bejna Zirav” adlı şarkısından izinsiz uyarlandığı iddiasıyla maddi ve manevi 30 bin lira tazminat talebinde bulundu.

 

10 yıl süren yargılama sonucu mahkeme, Şivan Perwer’e 10 bini maddi, 5 bini de manevi olmak üzere toplam 15 bin lira tazminat verilmesini kararlaştırdı.

 

Güler Işık’ın avukatı Hikmet Yalçın ise, mahkemeye yazar Cevad Mervani’nin Kürtçe şarkı sözleri ve bestelerini derlediği “Kılam, Stranen Kurdi” kitabını sunarak, eserin anonim olduğunu bu nedenle tazminat kararının ortadan kaldırılmasını talep etti.

 

Bu dilekçeyi dikkate alan mahkeme, yeniden yargılama başlatarak, dosyayı yeni esasa kaydetti. 


KAYNAK: Rudaw


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler