son dakika haberleri

Köylü kadınların bayram hazırlığı

Van'ın Gevaş ilçesinde bayram sofralarını lezzetlerle süslemek amacıyla hummalı bir çalışma başlatan kadınlar, cevizli, murtığalı çörekleri asırlık tandırlarda pişiriyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Köylü kadınların bayram hazırlığı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 20.08.2018  11:47:00 eklendi.

 Kurban bayramına bir gün kala sıcak havaya rağmen bayram için asırlık tandırları yakan kadınlar, hummalı bir çalışma başlatıp tandırlarda yöresel tatları yaşatmaya çalışıyor. Geleneksel olarak her yıl bayram öncesi yakılan tandırlarda, ekmek, kete, börek, cevizli ve murtığalı çörekler gibi birçok yöresel tatlar pişirilmeye başlandı. Hazırlanan ürünler, bayram ziyaretine gelen konuklara ikram ediliyor. Gevaş ilçesine bağlı Kurultu Mahallesi'ndeki kadınlar, her bayram öncesi misafirlerine ikram etmek için geleneksel hale getirdikleri cevizli, murtığalı çörekler, yakılan tandırlarda pişirilmeye başladı. Mahalle sakinleri bir araya gelerek birlikte hazırladıkları cevizli, murtığalı çörekleri, hummalı bir şekilde pişirilerek bayrama yetiştirilmeye çalışılıyor. 

Yıllardır büyüklerinden böyle gördüklerini ifade eden kadınlar, her bayram öncesi ekmek ve cevizli, murtığalı çörek yaptıklarını söylediler. Kadınlar, artık her bayram gelenek haline getirdikleri ekmek ve cevizli, murtığalı çörek pişirmeyi bayramdan bir gün önce pişirip bayrama hazır hale getirdiklerini ifade ettiler. 

 


Gevaş |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler