son dakika haberleri

Kamboçya soykırımı ilk kez uluslararası bir mahkeme tarafından kabul edildi

BM destekli uluslararası bir mahkeme, 1975 ile 1979 yılları arasında yaklaşık 2 milyon kişinin ölümüne yol açan Khmer Rouge rejimine karşı tarihi bir karar yayınladı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Kamboçya soykırımı ilk kez uluslararası bir mahkeme tarafından kabul edildi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 16.11.2018  13:22:00 eklendi.

 Birleşmiş Milletler destekli mahkeme, Kamboçya'da 1975 ve 1979 yılları arasında 2 milyon kişiye karşı işlenen ihlallerin uluslararası hukuka göre “ soykırım “ teşkil ettiğini ifade etti.


Mahkeme, bütün etnik, ulusal, dini, ırksal, sınıf ve kültürel farklılıkları ortadan kaldırmak, ateist ve homojen bir toplum kurmak amacıyla, Vietnamlılara, Cham Müslüman cemaatine ve diğer dini azınlıklara karşı suçların işlendiğine karar verdi. Mahkeme, hala hayatta olan ve duruşmaya gelen iki üst düzey Kızıl Khmer liderini suçlu buldu.


92 yaşındaki Nuon Chea ve 87 yaşındaki Khieu Samphan, 2011 yılından beri bu uluslararası mahkemede görülen suçlamalarla ilgili olarak mahkemede hazır bulundular. İki sanığa yöneltilen suçlamalar göz önünde bulundurularak yargılamaları birkaç davaya bölündü.


İnsanlığa karşı işlenen suçlar üzerine odaklanan mahkeme, iki sanığı 2014 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Bu cezan 2016 yılında temyiz edildi. Vietnam ve Cham Müslüman azınlığa karşı soykırım suçlamalarına odaklanıldı. İki sanık yine ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.


Pol Pot rejimi tarafından, 1975 ve 1979 yılları arasında toplam 100.000 ile 500.000 arasında kişi öldürüldü. İkinci duruşmada, başlıkları, tecavüzleri, zorla evlilikleri ve yamyamlığı kanıtlamak için yüz tanık geldi. Her iki sanıkta zulümleri reddetti.


Kayak: Le Monde, AFP

timetürk


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler