son dakika haberleri

Kadınlar Artık Daha Kolay İş Sahibi Olacak

Kadınların iş hayatına atılması için Van İŞGEM’de güzel bir adım atıldı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Kadınlar Artık Daha Kolay İş Sahibi Olacak
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 19.04.2017  12:58:00 eklendi.

İŞGEM’de başvuruları başlayan eğitim programının sonunda kadınlar iş hayatına atılmak için staj yapma imkânına kavuşacak. Stajla birlikte iş konusunda tecrübe kazanan kadınlar iş hayatına daha rahat atılacak.

 

Şehrivan Gazetesi'nden Meral Yıldız'ın özel haberine göre: Kadınların iş hayatına atılması için Van İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) güzel işlere imza atılıyor. Sadece kadınları kapsayan proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyor. “Kadının Ekonomik Kalkınmadaki Yeri Ve Etkinliğinin Arttırılması” Projesi adı altında başlatılan eğitim programı geçtiğimiz hafta başvurularını almaya başladı. Ancak bölgedeki kadınlara ulaşmakta sıkıntı yaşayan projenin Eğitim Koordinatörü Esra Yanık, Şehrivan’a yaptığı açıklamada kadınların eğitim programına katılması için çağrıda bulundu.


KADINLAR İÇİN KOLLAR SIVANDI

Eğitim programı hakkında açıklama yapan Yanık, projenin Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen ve Türkiye'de hayat boyu öğrenmenin desteklenmesi kapsamında Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda MEGDER (mesleki eğitim ve girişimcilik destekleme derneği) liderliğinde, VANSİAD (Van sanayici iş adamaları derneği) ve Vali Ali Paşa Mesleki Eğitim Merkezi ortaklığı ile yürütülen “Kadının ekonomik kalkınmadaki yeri ve etkinliğinin arttırılması” projesinin 10 Ekim 2016 tarihinde uygulanmaya başladığını ifade etti.

 

PROJENİN SÜRESİ 12 AY

Yanık, “İstihdama katılımda dezavantajlı konumda olan kadınların bölgede işgücüne talep duyan hizmet sektöründe istihdam edilebilirliği, girişimciliğinin arttırılması, mesleki eğitim programlarına erişimlerinin ve toplumsal hayata dâhil olmalarının güçlendirilmesi amaçlanan ve 12 ay sürecek olan proje Türkiye Doğu Anadolu Bölgesi (TRB2)- Van, Bitlis, Muş, Hakkari İllerinde yürütülecektir.” Dedi.

 

BİRÇOK ALANDA EĞİTİMLER VERİLECEK

Yanık, eğitim programı hakkında şu ifadelere yer verdi: “Mesleki Eğitim Kursları: 26-45 yaş aralığında 20 engelli kadına büro yönetimi ve sekreterlik, ülke içinde yerinden olmuş 20 kadına pazarlama, perakende satış elemanı mesleki eğitim kursları düzenlenecektir. Kursiyerler MEB onaylı sertifika ile desteklenecektir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri, 40 kadın KOSGEB prosedürlerine uygun uygulamalı girişimcilik eğitimleri desteklenecektir.


Staj programları ise yönetici asistanlığı, satış elemanı mesleki eğitim kursları ile desteklenen 40 kursiyer Van Sanayici ve iş Adamları Derneği işbirliği ile eğitimini aldıkları konularda l ay süre ile staj programı ile desteklenecektir.”

 

YAŞ SINIRI 26-45

Kursiyerlerin yol ve yemek masraflarının proje tarafından karşılanacağını dile getiren Yanık, “Proje kapsamında verilecek olan Büro Yönetimi ve Pazarlama Eğitimleri için kursiyer başvuruları alınmaya başlamıştır. Engelli kursiyer tespitleri için Van işitme Engelliler ve Aileleri Derneği, Van Bedensel Engelliler Derneği ve İŞKUR ile görüşmeler gerçekleştirilmiş, profile uygun kayıtlı kişi listeleri alınmıştır. Eğitim almak isteyen 26 yaş üzeri kadınların İŞGEM içinde bulunan eğitim ve danışma merkezine başvurularını bekliyoruz.” Dedi.  


Kadın |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler