son dakika haberleri

Kadın işçilerin ekmek mücadelesi

Van’ın Gevaş ilçesinde tarlada çalışan kadınlar, bir yandan ailelerinin geçimini sağlarken bir yandan da dini vecibelerini yerine getiriyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Kadın işçilerin ekmek mücadelesi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 14.06.2017  10:13:00 eklendi.

 Gevaş ilçesine bağlı Atalan Mahallesi’ndeki sebze tarlasında çalışan yaklaşık 40 kadın işçi, ailelerine maddi katkı sağlarken oruç tutarak dini vecibelerini de yerine getiriyor.

 

Sabahın erken saatinden itibaren tarlada veya serada çalışan kadınlar, sıcak havaya aldırış etmeden oruç farzlarını yerine getiriyor. Ramazan ayı nedeniyle işi bir iki saat erken bıraktıklarını ifade eden Meryem Karataş, “Hava çok sıcak. Sera altında çalışmak da çok zor ama çalışmaya mecburuz” dedi.

 


İki yıldır tarlada çalışarak aile bütçesine katkı sağladığını dile getiren Güler Karataş isimli kadın işçi ise “Başka yapacak bir iş olmadığı için mecburen çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 


Tarlada biber fidelerini diken Berfin Tomar adlı kadın işçi de, “Çok zor ama artık alıştık. Burada ekim yapıyoruz, memnunum. Ramazan ayında bize destek veriyorlar. Bunun yanında çalışmaya mecburuz” diye konuştu.
9 yıldır Gevaş’ta sebze ekerek hem ilçenin sebze ihtiyacını karşıladığını hem de istihdam alanı oluşturduğunu ifade eden Necmettin Yavuz adlı çiftçi de, “Şu anda bin 300 dönümlük bir tarlada üretim yapıyoruz” dedi. Yavuz, “Bu iş Ramazan sonrasını beklemezdi. Çünkü fideler bu zamanda dikilir. Neredeyse 8’inci aya gireceğiz, yeni fideleri dikiyoruz. Erken dikim olmadığı gibi geç dikim de zarar veriyor. Ancak yapacak başka bir şey yok”
ifadelerini kullandı.

 


Ramazan ayı nedeniyle işi iki saat erken bıraktıklarını da sözlerine ekleyen Yavuz, “İşçilerimizin hemen hemen hepsi oruçlu olduğu için Ramazan ayında çalışma saatlerini azalttık. Bir-iki saat onları erken bırakıyoruz. Bu şekilde onlara yardımcı oluyoruz. Bu kapsamda herkesin Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı’nı kutluyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kadın |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler