son dakika haberleri

İtalya'da Libya'daki siyasi kriz konulu konferans

İtalya, Libya'yı krizden çıkarıp Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan yeni planı destekleme amacıyla Libya hakkında uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapıyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İtalya'da Libya'daki siyasi kriz konulu konferans
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 12.11.2018  14:42:00 eklendi.

 İtalyan Konseyi Başkanı Giuseppe Conte, hükümetinin çözüm dikte etme niyetinde olmadığını vurguladı. İtalya ve Fransa'nın aynı bakış açısı ve aynı hedeflerle Libya sorununda bileştiğini de sözlerine ekledi.


Libya siyasi krizinin ana aktörleri, Libya'yı kaostan çıkarmayı amaçlayan bir yol haritasının parçası olarak 10 Aralık'ta cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine katılmaya karar vermişlerdi. Ancak geçtiğimiz hafta Libya'nın BM elçisi Ghassan Salam, BM'nin bu seçim takvimini, rakip güçlerin arasındaki şiddet ve politik engellemeleri nedeniyle fikrinden vazgeçtiğini açıkladı.


Bunun yerine, Batılı güçler ve BM, ülkede kendilerini parçalayan rakip silahlı grupları uzlaştırmak için bir ulusal konferans düzenlediler. 2011 yılında Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden sonra, Trablus merkezli uluslararası toplum tarafından tanınan ulusal birlik hükümeti (GNA) ve Mareşal Halife'nin desteklediği doğudaki paralel bir Haftar hükümeti olmak üzere ülke ikiye ayrıldı.


İtalyan yetkililer bu hafta sonu, Haftar'ın varlığını garantilemek için otak çalışmalar yaptılar. Roma, Sırbistan'ın Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşması için geçiş yapan göçmenlerin akışını durdurmaya çalışan Serraj'ın ulusal birlik hükümetini destekliyor. Fransa'nın Haftar ile özel bir ilişkisi de bulunuyor.


Kaynak: La Tribune


Dünya |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler