son dakika haberleri

İranlı turistlerle ilgili sevindirici haber

ABD’nin yaptırım kararı, kişi başı 1000 euro harcayan İranlıları Türkiye’de tatil yapmaya yöneltecek.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İranlı turistlerle ilgili sevindirici haber
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 24.05.2018  12:50:00 eklendi.

ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilip yaptırım uygulama kararı aldığı İran’dan Türkiye’ye turist akışı bekleniyor.

 

Akşam gazetesi'nden Özgül Öztürk'ün haberine göre: 2017’de 2.5 milyon İranlıyı ağırlayan turizmciler, ABD ve AB pazarına yaptırımlar nedeniyle gidemeyecek olan İranlı turistin yönünü Türkiye’ye çevireceğini düşünüyor.


1000 $ HARCIYORLAR 

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, bin 42 dolarla Batılı turistlerden yüzde 35-40 daha fazla harcayan İranlı turistlerin önümüzdeki dönemde tatil için Türkiye’ye gelebileceğini  söyledi. Bayındır, “ABD’nin yaptırım kararı nedeniyle biz yakın komşusu olduğumuz için İranlı turistin ilk tercihlerinin Türkiye olacağını düşünüyorum. İran yönetimi vatandaşlarının AB’ye ve ABD’ye gitmelerine pek müsaade etmiyor. Bu nedenle zaten bu ülkelere gidecek olanlar önce Türkiye’ye geliyor. Buradan aktarma yapıyor. Şimdi direkt bize gelebilirler” diye konuştu. Yılın ilk üç ayında Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında 738 bin kişiyle İran ilk sırada yer aldı. İranlı turistler özellikle İstanbul, Van ve Antalya’ya gelip alışveriş, iş ve tatil yapmayı tercih ediyor. Türkiye ile İran arasındaki turizm hareketliliğinin İran’la Türkiye arasındaki kredi kartı anlaşmasıyla artması bekleniyor.


BAYRAMDA 700 BİN KİŞİ TATİLE ÇIKACAK 

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, Ramazan Bayramı için tur şirketleri üzerinden 600-700 bin civarında rezervasyon beklediklerini belirterek, şunları söyledi: “Ramazan Bayramı net 400 bin rezervasyon, 100 bin kadar da ön rezervasyon talebi var. Bu rakam 600-700 bine kadar çıkacaktır.”


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler