son dakika haberleri

İran, devrim muhafızlarının terör listesine alınmasına tepkili

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İran Devrim Muhafızları'nın (Pasdaran) ABD tarafından terör listesine alınmasının, ülkesine karşı savaş ilanı anlamına geleceğini söyledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İran, devrim muhafızlarının terör listesine alınmasına tepkili
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 12.10.2017  23:15:00 eklendi.

Fars Haber Ajansı, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un daveti üzerine Londra’ya giden Ali Ekber Salihi, temasları sırasında yabancı basın mensuplarının gündemdeki "ABD'nin nükleer anlaşma hakkındaki siyaseti ve Pasdaran’ı terör listesine alınma ihtimali” konusundaki sorularını yanıtladığına yer verdi.

 

Ali Ekber Salihi, Pasadaran’ın ABD Başkanı Donald Trump hükümeti tarafından “terör listesine” alınmasının, ABD'nin İran halkına yönelik düşmanca tavrının bir eseri olacağını belirterek, şunları söyledi:

 

“Her ülkenin ordusu ve silahlı kuvvetleri, o ülkenin emniyet ve güvenliğinin güvencesidir. Dolayısıyla, bu yönde alınacak bir kararı, savaş ilanı olarak sayarız.”

 

ABD'nin, nükleer anlaşmayı “ihlal etmesi” durumunda uluslararası arenada doğuracak sonuçlarına da katlanması gerektiğini vurgulayan Salihi, “İran, ABD'nin bu konuda sergileyeceği tavrına uygun kararlar alacaktır” dedi.

 

Salihi, P5+1 ülkeleriyle 2015 yılında yapılan nükleer anlaşma'nın devam etmesi için Avrupa'daki destek turları çerçevesinde dün İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile bir araya gelmişti.

 

Nükleer anlaşma, İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya + AB) arasında 14 Temmuz 2015 tarihinde Avusturya'nın başkenti Viyana'da imzalanmıştı. (Rudaw)


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler