son dakika haberleri

Eş Başkan Yacan ve Kurt'tan Van Valiliği'ne çağrı

İpekyolu Belediye Eş Başkanları Şehsade Kurt ve Azim Yacan, Van Valiliği'ne çağrıda bulunarak güvenlik soruşturmalarının bir an önce sonuçlandırılmasını istediler.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Eş Başkan Yacan ve Kurt'tan Van Valiliği'ne çağrı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 01.11.2019  16:07:00 eklendi.

İpekyolu Belediye Eş Başkanları Azim Yacan ve Şehsade Kurt imzasıyla yayımlanan açıklamada şöyle denildi:  "31 Mart 2019 Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinde göreve gelmemizin ardından ilçemizin temizlik işleri için İş-Kur üzerinden istihdam edilen 180 personel 30 haziran 2019 tarihinde ‘Süreleri bitti’ gerekçesiyle belediyemizden ayrıldı. Daha önce Mayıs ayında İş-Kur’a yaptığımız 200 personel talebimize ‘Valilik talimatıyla bize personel verilemeyeceği’ bizzat İş-Kur tarafından iletildi.

 

İş-Kur’a yaptığımız bu talebin reddedilmesinin ardından temizlik işlerini mevcut personel ile yürütmek mümkün olmadığından, kendi imkânlarımızla geçici 4 ay çalıştırmak üzere 150 personel istihdam ettik. İşe başlayan emekçi arkadaşlarımızın güvenlik soruşturmaları için Van Valiliği ile gerekli yazışmalar ivedilikle yapıldı. Yasal olarak 2 ay içinde bize cevap verilmesi gerekiyordu. Valilikten ‘Olumlu’ yanıtı gelen personelle çalışıp, ‘Olumsuz’ yanıtı gelen personel ile de yasal süreç başlayacaktı. 4 aylık süre ise 31 Ekim 2019 itibariyle bittiğinden temizlik personelini yasal olarak çalıştırmamız mümkün olmadığından iş akitleri son buldu. İl Özel İdareleri, Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile bunların üyesi olduğu Mahalli İdare Birliklerinin personel çalıştırılmasına dayalı hizmetlerin gördürülmesine ilişkin usul ve esaslar ‘Güvenlik soruşturması’ şöyle izah edilmektedir.

 
 
Soruşturma ve/veya araştırma talepleri ilgili valilik aracılığıyla yetkili mercilerden istenir. İntikal eden güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması sonuçları 14/2/2000 tarihli ve 2000/284 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğine göre illerde valilikler bünyesinde teşkil edilen değerlendirme komisyonunca değerlendirilir. Ancak vali tarafından uygun görülmesi halinde sonuçların değerlendirilmesi ilgili idare bünyesinde anılan Yönetmeliğe göre teşkil edilen değerlendirme komisyonuna bırakılabilir. Şirketin ortakları arasında birden fazla idare bulunması durumunda değerlendirme yetkisinin bırakılacağı idare Vali tarafından belirlenir.
 
 
 
Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği’nin 12’nci maddesine göre, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması isteminin yetkili kuruma ulaşmasından itibaren arşiv araştırması sonuçları en geç 30 gün, güvenlik soruşturması sonuçları en geç 60 gün içinde neticelenmelidir. Ancak Van Valiliği tarafından gerçekleşen uygulamada bu süreler çok fazla aşılarak iyi niyetli olmadığı aşikar bir tutum sergilenmektedir. Van Valiliğinin olumsuz tutumu nedeniyle 150 emekçi arkadaşımız mağdur edilirken, temel ihtiyaçlardan biri olan çevre temizliğinin sağlanmaması nedeniyle yurttaşlarımızın sağlığı risk altına girmiş bulunmaktadır.
 
 
Söz konusu emekçi arkadaşlarımızın iş akdinin son bulması tamamen Van Valiliğinin keyfi tutumundan kaynaklanmaktadır ve belediyemizin aldığı bir karar değildir. Van Valiliği yönetmelikte belirtilen usul ve esasların yerine getirmesini ve güvenlik soruşturmalarının sonuçlandırılarak ivedilikle tarafımıza iletilmesi çağrımızı yineliyoruz. Kamuoyuna saygı ile arz olunur."

İpekyolu |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler